روژی کورد: اسرائیل به شدت از برپایی منطقه امن در جنوب غربی سوریه نگران است. این نگرانی به کمترل بخشی مهم از این منطقه توسط روسیه برمی گردد.

اسرائیل علنا گفته است، اعتمادی به سوریه در کنترل این مناطق ندارد.

بنیامین نتانیاهو پس از دیدار با ماکرون، نخست وزیر فرانسه، اعلام کرد که این مناطق امن در سوریه به معنای تثبت ابقای ایران در سوریه است.

رئیس جمهوری اسرائیل در سخنان خود تصریح کرده است: “توافق به‌دست‌آمده با میانجی‌گری مسکو و واشنگتن حضور جمهوری اسلامی در سوریه را ابدی خواهد کرد”.

اینک زمزمه هایی مبنی بر احتمال حمله نظامی اسرائیل به پایگاه و نیروهای حزب الله و ایران در مناطق به گوش می رسد.

یاکوف آمیدرور، رییس سابق شورای امنیت ملی اسراییل، روز دوشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۶ شمسیف گفته است، شاید لازم باشد اسراییل برای جلوگیری از ایجاد پایگاه دایمی نظامی از سوی ایران و حزب الله در سوریه، دست به اقدام نظامی بزند.

رییس سابق شورای امنیت ملی اسراییل تاکید کرده است: «اگر منافع اسراییل از سوی کسانی که آینده سوریه را تعیین می‌کنند در نظر گرفته نشود، یعنی آمریکا، روسیه یا دیگران، این موضوع ممکن است تمام تلاش‌ها را از بین ببرد و به ایجاد پایگاه‌های دایمی نظامی ایران در سوریه منجر شود.»

آنگونه که منابع اسرائیلی توصیف کرده‌اند، آتش‌بس سوریه می‌تواند به “کابوس اسرائیل” تحقق بخشد، چرا که افزون بر ادامه استمرار حضور ایران در سوریه، نقش روسیه به عنوان پشتیبان رژیم بشار اسد را تثبیت می‌کند.

آمیدرور افزوده است: «ما به ایران و حزب الله اجازه نمی‌دهیم که نیروهای پیروز جنگ سوریه باشند و سپس نیروهای خود را به اسراییل بکشانند.»
این مقام بلندپایه اسرائیل همچنین تصریح کرده است که برنامه آتش بس بدون توجه دقیق به نیاز اسراییل به دفاع از خود انجام شده و در نهایت این مسوولیت خود اسراییل است که امنیت خود را تضمین کند نه آمریکا و روسیه و اسراییل هم تمام اقدامات لازم را در این زمینه انجام خواهد داد.

او در ادامه افزود: که استراتژی روسیه در سوریه بر سر کار نگه داشتن اسد است و آتش بس هم در همین راستا بوده است. در مقابل استراتژی آمریکا از آتش بس، نابودی داعش است.

او گفته اسراییل قطعا خواهان پایان کشتار در سوریه است اما بهای آن می‌تواند نزدیک شدن ایران و حزب الله به مرزهای این کشور باشد.

بنا بر اعتقاد وی، اسراییل هم گزینه‌های دیپلماتیک و هم گزینه‌ای نظامی را در این زمینه در نظر می گیرد.

اسرائیل قبلا اعلام کرده بود، با ایجاد مناطق امن در سوریه موافق است اما جهت کنترل این مناطق، به روسیه اعتماد ندارد و از نزدیکی نیروهای اسرائیل و حزب الله، تحت پشتیبانی روسیه به مناطق مرزی خود، نگران است.

اسرائیل گفته بود، مایل نیست منطقه امن درعا، واقع در جنوب غربی سوریه توسط روس‌ها کنترل و نظارت شود.

پیش‌تر اسرائیل درباره کنترل و نظارت این منطقه توسط روسیه هشدار داده بود.اسرائیل اعتمادی به روسیه ندارد. این درحالی است که هر دو کشور در خصوص سوریه در سطحی بسیار عالی توافق کرده‌اند که جنگنده‌های سوری وارد مناطق مورد نظر اسرائیل نشوند. مسکو حتی اعتراضی هم به بمبارن‌های اسرائل علیه حزب‌الله ندارد. اما گویا همه این چیزها برای اسرائیل کافی نیست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)