کتاب جرأت حق‌طلبی، گذری کوتاه بر تاریخ همجنسخواهی از آمازون قابل تهیه است.

 

📚 معرفی کتاب: جرأت حق‌طلبی

📚 Daring to Dream: Short history of same sex relationship (Persian Edition)
by Monireh Moeeni

هم‌جنس‌خواهی و تبعیض و فشارهای روانی که در جمهوری اسلامی علیه هم‌جنس‌خواهان اعمال می‌گردد کمتر مورد واکاوری قرار گرفته و گویی این اقلیت رنجیده در سرزمین ایران فراموش شده است.

بتازگی کتابی با عنوان “جرأت حق‌طلبی” در رابطه با تاریخ هم‌جنس‌خواهی و سرکوب هم‌جنس‌خواهان انتشار یافته که نویسنده در آن می‌کوشد با تحلیلی تاریخی این کمبود را در زبان فارسی برطرف سازد. کتاب با این جمله پراحساس آغاز می‌گردد:

“یک عصر غم‌انگیز پاییزی که افسردگی ناشی از مهاجرت بر روح انسان غلبه می‌کند دو چشم سیاه معصوم برای همیشه در ذهن من حک شد و مرا متعهد به نوشتن این کتاب کرد”.

نویسنده کتاب با پژوهش در فرهنگ یونانیان، رومیان، چینی‌یان و سایر اقوام و ملیت‌های باستان از جمله ایرانیان نشان می‌دهد که رابطه هم‌جنس‌خواهی در تمام این فرهنگ‌ها وجود داشته است. به باور نویسنده،‌ ادیان ابراهیمی و پیش از آن‌ها دین زرتشتی، که بر اساس فرهنگ مردسالارانه و زن‌ستیز بنا شده‌اند، هم‌جنس‌خواهی را بر خلاف طبیعت انسانی به شمار آورده و آن را گناه کبیره دانسته‌اند.

کتاب با واکاوی یونان باستان در اینباره آغاز می‌گردد و با واکاوی تبعیض علیه این دسته از شهروندان در قوانین کیفری ایران پایان می‌یابد. این بخش که جذاب‌ترین بخش‌های کتاب است سیر تحولات هم‌جنس‌خواهی را در کشور می‌کاود. این پدیده که به باور نویسنده در بخش‌هایی از دوران پیشا تجدد بطور مشروط پذیرفته شده بود با ورود مدرنیته به ایران گرایشی واپسگرا به شمار آمد. انقلاب اسلامی زندگی هم‌جنس‌خواهان را دشوارتر ساخت. این گرایش جنسی در قانون مجازات اسلامی جرم تلقی شده است که می‌تواند برای مثال به مرگ کسانی که مرتکب “لواط” می‌شوند بیانجامد. بی‌تردید تبعیض علیه هم‌جنس‌خواهان همچنین آغشته به باورهای فرهنگی است.

نویسنده امیدوار است که این کتاب در اندیشه‌ها و باورهای خوانندگان نسبت به هم‌جنس‌خواهان تحولی ایجاد کند و با افزایش آگاهی عمومی درباره هم‌جنس‌خواهی،‌گاهی در جهت رفع تبعیض علیه این دسته از شهروندان برداشته شود و به ساختن جامعه‌ای بدون خشونت و دمکراتیک بر پایه موازین جهان‌شمول حقوق بشر یاری رساند.

منیره معینی نویسنده کتاب “جرأت حق‌طلبی” دارای دانشنامه کارشناسی ارشد در رشته مددکاری اجتماعی است. این کتاب محصول تجربه میدانی و پژوهش گسترده وی در این زمینه است.

خواندن این کتاب به هم‌میهنان توصیه می‌گردد. با جستجوی نام انگلیسی آن “Daring to Dream” و نام نویسنده با حروف لاتین “Monireh Moeeni” می‌توانید کتاب مزبور را از شرکت آمازون در آمریکای شمالی و اروپا تهیه نمایید.

(معرفی کتاب جرات حق‌طلبی به قلم محسن ریاحی)

لینک مشاهده و تهیه کتاب در آمازون:‌ https://goo.gl/mFyue5

با #شش‌رنگ در شبکه‌های اجتماعی همراه شوید:
🏳️‍🌈 https://t.me/Iran6Rang
🏳️‍🌈 https://www.facebook.com/6rang.Iran
🏳️‍🌈 https://www.instagram.com/6rangiran
🏳️‍🌈 https://www.youtube.com/user/6rangIran
🏳️‍🌈 https://www.tribunezamaneh.com/archives/author/6rang-org

#معرفی_کتاب #کتاب #همجنسخواهی #همجنسگرایی #تاریخ #ایران #همجنسگرایان

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)