سازمان حقوق بشر ایران، ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۶: چهار زندانی در زندان مرکزی اصفهان و یک زندانی در زندان چابهار اعدام شدند.

بنا به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، دوشنبه ۲۶ تیر ماه حکم اعدام چهار زندانی در زندان مرکزی اصفهان به اجرا درآمد.

دوتن از این زندانیان که از بند ۴ این زندان منتقل شده بودند «سعید دیاگر» و «مرتضی برقمی» نام داشتند و به ترتیب با اتهام ۸۰۰ گرم هروئین و دو و نیم کیلوگرم هروئین به اعدام محکوم شده بودند. بند ۴ زندان مرکزی اصفهان به زندانیان محکوم به اعدام مواد مخدر اختصاص دارد.

دو زندانی دیگر نیز که حکمشان در این زندان به اجرا درآمد با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه به اعدام محکوم شده بودند. تا لحظه تنظیم این خبر سازمان حقوق بشر ایران موفق به احراز هویت این دو زندانی نشده است. یکی از این دو زندانی زمانی که نامش را برای اجرای حکم صدا می‌زنند با چاقو خود را زخمی کرده بود تا اجرای حکم اعدامش به تعویق بیافتد. با این حال وی را پس از بخیه زدن، دوباره به سلول انفرادی منتقل کرده و حکم را اجرا کردند.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «مرتضی برقمی در زندان مهره دوزی می‌کرد و از این راه خرج زن و بچه خود را تامین می‌کرد.»

همچنین کمپین فعالین بلوچ، خبر از اجرای حکم یک زندانی در صبح روز یکشنبه ۲۵ تیر ماه در زندان چابهار داد. هویت این زندانی «آخرداد حملی» فرزند جیهند اعلان شده است. وی از ۸ سال پیش با اتهامات مربوط به مواد مخدر بازداشت و در زندان بسر می‌برد.

اعدام زندانیان با اتهامات مربوط به مواد مخدر در حالی جریان دارد که کلیات طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در مجلس شورای اسلامی به تایید رسیده و در صورت تایید نهایی این طرح، بسیاری از زندانیانی که به اعدام محکوم شده‌اند به زندان محکوم خواهند شد.

گفتنی است، هیچ یک از اعدام‌های فوق تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com