سازمان حقوق بشر ایران، ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۶: طی روزهای گذشته پنج زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر و دو زندانی با اتهام قتل عمد در زندان مرکزی زاهدان و زندان مرکزی ایرانشهر اعدام شدند. دو تبعه پاکستان در بین اعدام شدگان وجود دارد.

بنا به گزارش کمپین فعالین بلوچ، صبح روز پنج‌شنبه ۲۲ تیر ماه یک زندانی بنام «شریف ریگی» در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد. وی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، روز یک‌ششنبه ۱۸ تیر ماه جهت اعدام به بند قرنطینه (سلول انفرادی) منتقل شده بود.

همچنین روز شنبه ۲۴ تیر ماه در همین زندان سه زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر اعدام شدند. هویت این زندانیان «شیخ محمد بلوچزهی» ۵۰ ساله، «کبیر دهقانزهی» ۲۱ ساله و «دادمحمد دهقانزهی» اعلان شده است. این زندانیان روز پنج‌شنبه ۲۲ تیر ماه برای اجرای حکم به بند قرنطینه منتقل شده بودند.

«دادمحمد دهقانزهی» و «کبیر دهقانزهی» از بلوچ‌های تبعه کشور پاکستان بوده‌اند که ۸ سال پیش بازداشت شدند.

طبق گزارش کمپین فعالین بلوچ، «کبیر دهقانزهی» هنگام بازداشت ۱۳ سال سن داشته است و به عنوان شاگرد راننده به ایران سفر کرده بود. (سازمان حقوق بشر ایران تا لحظه تنظیم این خبر موفق به تایید آن نشده است)

همچنین صبح روز جاری، ۲۵ تیر ماه دو زندانی به نام‌های «یوسف بزرگ‌زاده» و «ابراهیم دامنی» در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند. این دو زندانی با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند.

گفتنی است، «یوسف بزرگ‌زاده» ۴۶ سال سن داشته و از ۱۱ سال پیش بازداشت و در زندان بسر برده بود.

یک زندانی دیگر نیز امروز در زندان مرکزی ایرانشهر اعدام شد. هویت این زندانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود «عبدالجلیل شهلی» اعلان شده است. وی از ۷ سال پیش بازداشت و در زندان بسر برده بود.

هیچ یک از اعدام‌های فوق تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com