روژی کورد: بیماری “وبا” به شدت دامن کشور جنگزده یمن را فرا کرفته است.

هماهنگ‌کننده کمک‌های انساندوستانه سازمان ملل با انتظار این خبر که به زودی تعداد مبتلایان به وبا در یمن به ۵۰۰ هزار نفر می رسد، نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی در یمن هشدار می‌دهد؛ هشداری که شنیده نمی‌شود.

کشور یمن با پشتیبانی جمهوری اسلامی از حوثی ها این کشور که علیه حکومت تاخته و شورش کرده اند؛ اکنون به یکی از کانونهای بحران در جهان تبدیل شده است.

ژنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز شنبه ۲۷ خردادماه ۱۳۹۶ شمسی، گفت، ایران به شبه‌نظامیان حوثی موشک‌های کروز تحویل داده که می‌تواند کشتیرانی در تنگه باب المندب را به خطر بیاندازد.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ امنیت آبهای آزاد و همیت تنگه باب المندب برای امریکا گفت: ” تحویل موشک‌های کروز و دیگر تجهییزات پیچیده نظامی از سوی ایران به شبه‌نظامیان حوثی تهدیدی برای این آبراه‌ها و تجارت جهانی است و تعهد آمریکا در ایمن‌سازی و باز نگهداشتن این آبراه‌ها به چالش می‌کشد.”

از سوی دیگرمحمد علی المقدشی، رییس ستاد ارتش یمن اعلام کرد شورشیان حوثی دست به اعدام‌های دستجمعی شماری از پرسنل خود زده‌اند که از جبهه مارب فرار کرده‌اند.

بنا بر گزارش روز یکشنبه ۱۸ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی تلویزیون العربیه، المقدشی گفت اعدام سربازانی که مواضع خود در شهر المخدره در منطقه صرواح را ترک کردند بعد از آن صورت گرفته که این افراد متوجه شدند در این نبرد شکست خواهند خورد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، از ۲۳ استان یمن، در ۲۲ استان گرسنگی و وبا بیداد می‌کند. برنامه واکسیناسیون سازمان ملل نیز به علت مسائل امنیتی اجرا نشده است. این در حالی است که بیش از ۵۵ درصد بیمارستان‌های یمن در اثر بمباران‌ها آسیب دیده یا کاملا ویران شده‌اند.

سیستم درمانی و بهداشتی کشور در هم شکسته است و آلودگی باعث شیوع بیماری‌هایی همچون وبا می‌شود. بیش از ۳۰ هزار نفر از شاغلان بخش بهداشتی و درمانی یمن بیش از یک سال است که حقوق دریافت نکرده‌اند. پول برای تهیه تلمبه‌های آب، تصفیه فاضلاب، و همچنین برای تعمیر و ساخت بیمارستان‌ها وجود ندارد.

استفن اوبرین، هماهنگ‌کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل که سه سال تمام است که هر ماهه در نشست شورای امنیت سازمان ملل شرکت می‌کند و نسبت به وضعیت فاجعه‌بار یمن هشدار می‌دهد، از وضعیت اسفناک حاکم بر یمن ابراز تاسف می‌کند.

بر اساس گزارش ‌منتشر شده از سوی صلیب سرخ و همچنین نهاد کمک‌های اضطراری سازمان ملل، در حال حاضر ۳۲۰هزار نفر از مردم یمن مبتلا به بیماری وبا هستند. این بیماری باعث مرگ ۱۷۰۰ نفر شده است. و هرگاه وضعیت بر همین روال پیش برود، تعداد مبتلایان به این بیماری به‌زودی از مرز نیم میلیون نفر نیز خواهد گذشت.

استفن اوبرین در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره شیوع بیماری وبا گفت: «آقای رئیس، عامل اصلی شیوع این بیماری در یمن خود انسان‌ها هستند؛ از طرفین درگیر در جنگ داخلی گرفته تا نیروهایی که از خارج بر آتش این جنگ می‌افزایند.»

سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز نسبت به شیوع مهارنشده بیماری وبا در یمن هشدار داده است. او گفته که بیماری وبا را خدا نازل نکرده است. او گفت: «همه کسانی که انگشت‌شان روی ماشه است، باید بی درنگ به تیراندازی خاتمه دهند و به دنبال یافتن یک راه حل سیاسی برای یمن باشند.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)