روژی کورد: حمله نظامی به ایران از سوی امریکا، اینروزها چنان می نماید که از بعد شفاهی خارج و وارد بعد عملی شده است. این مسئله را می توان از گفته های وزیر دفاع امریکا در رابطه با ایران از یک سو و نگرانی ژنرالهای بازنشسته امریکا از سوی دیگر دریافت.

اما سناتورهای جمهوریخواه، برخلاف ژنرالهای بازنشسته امریکائی می اندیشند و خواستار شدت فشارها بر ایران هستند و از پشتیبانی ایران از تروریسم نگرانند.

در حالیکه ۳۸ تن از ژنرالها و دریاسالارهای بازنشسته امریکا، طی نامه ای به ترامپ با دفاع از توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج به علاوه یک، به پرزیدنت ترامپ توصیه کرده اند به جای تغییر نظام یا حمله نظامی‌، گفت و گو های دیپلماتیک با ایران را در پیش بگیرد و کانال‌هایی دیپلماتیک برای ارتباط با دولت ایران را باز کند، چهار سناتور جمهوریخواه در نامه ای به رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، از او خواسته اند لحن خود را درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای تغییر بدهد. این امر می تواند راه برقرار کردن دوباره تحریم ها علیه ایران را هموار می کند.

ژنرالها و دریاسالاران بازنشسته ارتش آمریکا در بیانیه خود که روز چهارشنبه ۲۱ تیر منتشر شد، نوشتند:‌ ما به عنوان افسران سابق ارتش، این نامه را برای بیان حمایت جدی مان از توافق هسته ای بین ایالات متحده، قدرت های جهانی و ایران اعلام می کنیم. تلاش های جهانی موجب شد با موفقیت مسیر ایران برای دستیابی به سلاح اتمی مسدود شود و موجب تقویت امنیت ایالات متحده و متحدان ما شد.

برخلاف دیدگاه این ژنرالها و دریاساران بازنشسته، در نامه سناتورهای جمهوریخواه تام کاتن، تد کروز، دیوید پردو و مارکو روبیو آمده است: «ایران به کارزار تخاصم منطقه ای اش ادامه می دهد، از تروریسم بین المللی حمایت می کند، فناوری موشک بالیستیک را توسعه می دهد، و به مردم ایران ستم می کند. در سایه این اقدامات عملا هیچ مبنایی برای این استدلال وجود ندارد که ادامه لغو تحریم ها امنیت ملی آمریکا را تقویت می کند. در واقع ادامه سیاست کنونی معادل تشویق تجاوزگری ایران است».

ژنرال جیمس ماتیس، وزیر دفاع ایلات متحده امریکا، در سخنرانی خود در دبیرستان مرسر آیلند، بار دیگر ایران را اصلی‌ترین عامل بی ثباتی در خاورمیانه خواند و اعلام کرد که تنها شرط بهبود مناسبات ایران و آمریکا، تغییر رژیم ایران است.

وزیر دفاع آمریکا از سیاست‌های ایران در منطقه، به‌ویژه در سوریه و لبنان انتقاد کرد و گفت: “به هر کجای خاورمیانه که سفر کرده، از تل‌آویو تا قاهره، همه به او گفته‌اند که ایران مشکل اصلی منطقه است.”

البیته با توجه به حمله روز گذشته کشمیر و کشته شدن ۶ زائر هندو که پس از تاکید علی خامنه ای بر حمایت از مسلمانان کشمیر انجام شده است، باید هند و پاکستان را نیز به فهرست آشوبگریهای جمهوری اسلامی افزود.

بنا به گزارش راس رید، خبرنگار سیاست بین‌الملل وزارت دفاع آمریکا، ژنرال ماتیس در این سخنرانی گفته است: “بهبود بنیادین مناسبات ایران و آمریکا مشروط به تغییر رژیم در ایران است. ماتیس هم از نقش ایران در خاورمیانه انتقاد کرده است و هم از ساختار سیاسی ایران.”

جیمز ماتیس، در جریان سخنرانی خود از قصد قبلی امریکا برای تغییر رژیم در ایران و ممانعت از اجرائی شدن آن از سوی اوباما صجبت کرده و گفته است: “که در سال ۲۰۱۱، آن هنگامی که ایران با ارسال موشک از نیروهای عراقی مخالف آمریکا دفاع می‌کرد و در اثر این حمایت نظامی، شماری از سربازان آمریکایی کشته شدند، او بدون داشتن ذره‌ای شک و تردید خواستار مقابله با رژیم ایران بود اما دولت اوباما مانع از آن شد.”

وزیر دفاع آمریکا درباره شیوه انتخابات در ایران گفت: «یک رهبر اعظم در ایران وجود دارد که تصمیم می‌گیرد چه کسانی کاندید شوند. مثل این می‌ماند که رئیس جمهوری فعلی آمریکا تصمیم بگیرد چه کسانی نامزد انتخابات بعدی شوند، و وقتی که انتخابات انجام شد، خود او کماکان در کاخ سفید بماند و افراد منتخب مرتب جای خود را به دیگری بدهند.»

ماتیس همچنین به دفاع ایران از دیکتاتور سوریه، بشار اسد، اشاره کرد و گفت که ایران در جنگ یمن، موشک‌های بالستیک در اختیار شورشیان حوثی می‌گذارد و از حزب‌‌الله لبنان دفاع می‌کند.

ماتیس در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که ایران یک کشور دموکراتیک نیست و در شرایط کنونی کشور در “موقعیت انقلابی” قرار دارد، چون حکومت مذهبی حاکم بر ایران به نیازها و علائق مردم ایران بی توجه است.

وزیر دفاع آمریکا رویکرد مردم ایران را نسبت به آمریکا و غرب مثبت خواند و گفت: «مردم ایران مشکل ساز نیستند، این رژیم ایران است که مامور می‌فرستد تا سفیران را در پاکستان یا در واشنگتن به قتل برسانند. این رژیم ایران است که برای حزب‌الله لبنان و شورشیان حوثی در یمن موشک می‌فرستد.»

قبلا جان بولتون که در دولت جرج بوش پسر، پست ریاست هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل را به عهده داشت نیز در مصاحبه با نشریه آمریکایی «بریت برت» گفت: «تنها راه حل بلند مدت تغییر رژیم تهران است.»او گفت: «آیت‌الله‌ها در تهران بزرگترین تهدید برای صلح و ثبات جهان و خاورمیانه هستند.»

بولتون پیشتر نیز تغییر رژیم ایران را به عنوان تنها راه حل مقابله با تهدیدهای اتمی این کشور مطرح کرده و بارها از دولت اوباما خواسته بود تا سایت های اتمی ایران را بمباران کند.

بولتون افزود: «من نمی گویم که با سرنگونی آنها همه چیز در منطقه خوب و درست می شود، اما تهدید اصلی از میان خواهد رفت.»

بولتون همچنین گفت: “من فکر نمی کنم رژیم ایران قوی باشد بلکه آنها اسلحه دارند، پس باید به اپوزیسیون این کشور کمک کرد. این به معنای مداخله مستقیم نیروهای امریکا نیست بلکه باید اپوزیسیون این کشور مورد پشتیبانی و حمایت قرار گیرد”.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)