سازمان حقوق بشر ایران، ۱۴ تیر ماه ۱۳۹۶: صبح روز جاری ۸ زندانی که عمدتاً با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.
بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری حکم اعدام ۸ زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. این زندانیان عمدتاً با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند.
هویت چهار تن از این زندانیان که توسط سازمان حقوق بشر ایران احراز شده عبارت است از: قهرمان عباسپور بند ۱، عباس یوسفی بند ۳، ناصر آوانگاه و امید رستمی.
این افراد در یک گروه ۱۱ نفره به سلول‌های انفرادی منتقل شده بودند که سه تن از ایشان به بندهای خود بازگشتند.
خبرگزاری هرانا درطی گزارشی در خصوص قهرمان عباسپور نوشته بود: وی از افرادی است که طی یک درگیری طایفه‌ای متهم به قتل شد و سپس در پی برگزاری مراسم قسامه در حالی که اسناد کافی علیه او وجود نداشت به اعدام محکوم شد.
گفتنی است، قَسامه یکی از راه‌های اثبات وقوع جنایت (قتل و صدمات بدنی) در فقه اسلامی و حقوق کیفری ایران است. قسامه زمانی انجام می‌شود که قاضی مورد قتل یا جراحت وارده را از موارد لوث تشخیص دهد. لوث به معنی وجود قرائن و دلایلی است که برای اثبات وقوع جرم کافی نباشد ولی ظن به راست بودن آن وجود داشته باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com