«غلامحسین خالدی» یکی از محیط‌بانان منطقه حفاظت شده دنا است که در سال ۱۳۸۹ در هنگام انجام وظیفه با یک شکارچی درگیر شد و این درگیری متاسفانه به جآن باختن شکارچی انجامید. آقای خالدی دو بار حکم اعدام دریافت کرد اما این احکام هر بار در دیوان عالی کشور نقض گردید. خوشبختانه در آخرین دادگاه وی، قاضی حکم به مصالحه داد و برای گرفتن رضایت از اولیای دم، موضوع دریافت دیه مطرح شد اما پرداخت مبلغ تعیین شده از توان خانواده این محیط‌‌ بان خارج بود. برای تهیه این مبلغ جمعی از فعالان اجتماعی طی پیامی برای نجات جان این محافظ زیست بوم کشور، از هموطنان خود درخواست کمک کردند و برای جمع آوری این مبلغ تلاشی را آغاز کردند.
از آنجاییکه هدف کارزار لگام (لغو اعدام) هم تلاش برای لغو هر نوع اعدامی است، یکی از اعضاء لگام، خانم فریده مرادخانی، در صدد برآمد تا در جمع آوری وجه المصالحه (دیه) همکاری نماید، و پس از تلاشهای بسیار دوستداران محیط زیست و نماینده لگام و گروههای مختلف مردمی که بطور خودجوش فعالیت می کردند، این مبلغ جمع آوری شده ، و خوشبختانه رضایت خانواده مقتول نیز بدست آمد و روز جمعه ٢٨ اسفندماه ٩۴ ایشان پس از ۶ سال حبس، از زندان آزاد شدند.
در روز پنج شنبه ۲۷ اسفند ماه که مقرر شده بود آقای خالدی از زندان آزاد شوند، آقای دکتر محمد ملکی علیرغم کهولت سن همراه با خانم فریده مرادخانی به نمایندگی از کارزار لگام، در سفری فشرده و یک روزه، به روستای میمند در نزدیکی یاسوج که محل زندگی آقای خالدی است سفر کردند تا در شادی این خانواده گرامی شریک باشند. خانواده خالدی و تعدادی از ساکنین این روستا از آقای دکتر محمد ملکی و خانم مرادخانی استقبال گرمی کردند و از تلاشهای این عزیزان و تمامی هموطنانی که برای ممانعت از اعدام این محیط بان تلاش داشتند، تشکر و قدردانی نمودند.
خوشبختانه سرانجام آقای غلامحسین خالدی هم از زندان آزاد شد تا امسال نوروز را در کنار سفره هفت سین خانواده باشد. آنچه توسط مردم و فعالان مدنی انجام گرفت فقط کمک به یک انسان نیست بلکه فراتر از آن، کمک به طبیعت و محیط زیست وطن است. قله دنا امروز به فرزندان ایران زمین می بالد که نگهبانش را به او برگرداند.
کارزار لگام ضمن عرض تبریک به مناسبت عید نوروز و سال جدید، آرزو دارد که در کشور عزیزمان دیگر شاهد هیج اعدامی نباشیم.
کارزار لغو گام به گام اعدام (لگام)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)