«غلامحسین خالدی» یکی از محیط‌بانان منطقه حفاظت شده دنا است که در سال ۱۳۸۹ در هنگام انجام وظیفه با یک شکارچی درگیر شد و این درگیری متاسفانه به جآن باختن شکارچی انجامید. آقای خالدی دو بار حکم اعدام دریافت کرد اما این احکام هر بار در دیوان عالی کشور نقض گردید. خوشبختانه در آخرین دادگاه وی، قاضی حکم به مصالحه داد و برای گرفتن رضایت از اولیای دم، موضوع دریافت دیه مطرح شد اما پرداخت مبلغ تعیین شده از توان خانواده این محیط‌‌ بان خارج بود. برای تهیه این مبلغ جمعی از فعالان اجتماعی طی پیامی برای نجات جان این محافظ زیست بوم کشور، از هموطنان خود درخواست کمک کردند و برای جمع آوری این مبلغ تلاشی را آغاز کردند.
از آنجاييكه هدف کارزار لگام (لغو اعدام) هم تلاش برای لغو هر نوع اعدامي است، يكي از اعضاء لگام، خانم فريده مرادخانی، در صدد برآمد تا در جمع آوري وجه المصالحه (دیه) همكاري نمايد، و پس از تلاشهاي بسيار دوستداران محيط زيست و نماينده لگام و گروههاي مختلف مردمي كه بطور خودجوش فعاليت مي كردند، اين مبلغ جمع آوري شده ، و خوشبختانه رضايت خانواده مقتول نيز بدست آمد و روز جمعه ٢٨ اسفندماه ٩٤ ايشان پس از ٦ سال حبس، از زندان آزاد شدند.
در روز پنج شنبه ۲۷ اسفند ماه که مقرر شده بود آقای خالدی از زندان آزاد شوند، آقاي دکتر محمد ملكي علیرغم کهولت سن همراه با خانم فريده مرادخاني به نمايندگي از کارزار لگام، در سفری فشرده و یک روزه، به روستاي ميمند در نزديكي ياسوج كه محل زندگي آقاي خالدي است سفر كردند تا در شادي اين خانواده گرامي شريك باشند. خانواده خالدی و تعدادی از ساکنین این روستا از آقای دکتر محمد ملکی و خانم مرادخانی استقبال گرمی کردند و از تلاشهای این عزیزان و تمامی هموطنانی که برای ممانعت از اعدام این محیط بان تلاش داشتند، تشکر و قدردانی نمودند.
خوشبختانه سرانجام آقای غلامحسین خالدی هم از زندان آزاد شد تا امسال نوروز را در کنار سفره هفت سین خانواده باشد. آنچه توسط مردم و فعالان مدنی انجام گرفت فقط کمک به یک انسان نیست بلکه فراتر از آن، کمک به طبیعت و محیط زیست وطن است. قله دنا امروز به فرزندان ایران زمین می بالد که نگهبانش را به او برگرداند.
کارزار لگام ضمن عرض تبريك به مناسبت عيد نوروز و سال جديد، آرزو دارد که در كشور عزيزمان ديگر شاهد هيج اعدامي نباشيم.
کارزار لغو گام به گام اعدام (لگام)

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)