مجموعه ی «کلاه ام را به احترام آفتابگردان ها برمی دارم» به مناسبت سالگرد تولد و مرگ سعید سلطان پور (تولد ۱۵ خرداد ۱۳۱۹ و تیرباران ۳۱ خرداد ۱۳۶۰) فراهم شده است. سلطان پور بی شک یکی از بی بدیل ترین هنرمندان ایران است. هنرمندی که اندیشه و هنرش را در خدمت مردم (چهار حرف) به کار گرفت و اصولاً هنری جز این را به رسمیت نمی شناخت. او همان طور زیست که می اندیشید. او شاعری است که برای “زمانه” اش غزل می سرود، برای “رودخانه”، برای “بند” و “سحر در بند”، برای “دلاوران” و “رفیق”، برای “شکنجه” “در بند پهلوی”  و”شانه به شانه با فلزتاوان و زمین کاوان” “چهار حرف” را می سرود.
پرداختن به سعید سلطان پور آن¬چنان که شایسته ی اوست، در مجموعه ای کوچک مانند این غیرممکن است اما این مجموعه میتواند شروع کاری جدی برای مستند کردن زندگی این هنرمند باشد؛ هنرمندی که معتقد بود هنر تئاتر هم باید مستند باشد.
در این مجموعه، سعید را در آینه ی اشعارش می بینیم و سعید را با کلام و بازگویی خاطرات دوستان، شاگردان، رفقا، هم رزمان و هم بندان اش روایت می کنیم. برخی از خاطراتی که در این مجموعه آمده، بازنشر مطالبی است که در اینترنت منتشر شده است. سعی شده که این خاطرات به گونه ای انتخاب و کنار هم گذاشته شوند که برهه های مختلف زندگی او را به تصویر بکشند.

کتاب را می توانید از اینجا دانلود کنید:

@kanoonmodafean,_کلاه_ام_را_به_احترام

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com