وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، گزارش وزارت امور خارجه امریکا در مورد قاچاق انسان و به ویژه زنان و دختران زیر ۱۸ سال را بی اساس و مغرضانه توصیف کرد.

روژی کورد: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، من محکوم کردن شدید گزارش وزارت امور خارجه امریکا در رابطه با قاچاق انسان در ایران، اتهامات مطرح‌شده علیه این کشور در گزارش وزارت خارجه آمریکا را “بی‌پایه و اساس” و آنرا مغرضانه دانست.

جمهوری اسلامی در حالی این گزارش مستند را محکوم می نماید که تاکنون گزارشات مستند فراوانی در رابطه با قاچاق زنان ایرانی به ویژه به کشورهای عربی و نیز ازبکستان منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه قاچاق انسان را نتیجه “سیاست‌های یک جانبه‌گرایانه، مداخله‌جویانه و تجاوزگرانه، اشغال‌گری، جنگ‌های فرسایشی، تروریسم و پاکسازی نژادی دانست که نیروهای نظامی و امنیتی آمریکا و برخی از متحدین این کشور در اکثر آنها دخالت دارند” و به همین دلیل آمریکا را “فاقد صلاحیت و مشروعیت لازم و اولیه برای ارائه چنین گزارشاتی در مورد سایر کشورها” دانست.

بهرام قاسمی همچنین گفته است: «جمهوری اسلامی ایران، تحت لوای اصول و آموزه‌های اسلامی، از یکی از مترقی‌ترین قوانین اساسی و موضوعه در زمینه حمایت از شان و کرامت انسان برخوردار است و مجلس شورای اسلامی نیز با تصویب قانون “مبارزه با قاچاق انسان” برای تمامی اشکال و صور این پدیده، مجازات‌هایی را پیش‌بینی و به تصویب رسانده است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران آمریکا را متهم به فرافکنی کرده و گفته است: «آن دولت نباید و نمی‌تواند با فرافکنی در این امر مهم و متهم کردن سایر کشورها به اتهامات نادرست و بی اساس، از خود سلب مسئولیت کند.»

وزارت امور خارجه امریکا در گزارش سالیانه سال ۲۰۱۷ خود به مسئله قاچاق زنان در ایران به کشورهای همسایه اشاره کرده است و می گوید، «گروه‌های سازمان یافته دختران ایرانی را به کشورهای همسایه قاچاق می‌کنند».

طبق این گزارش که روز سه شنبه ۶ تیرماه ۱۳۹۶ شمسی منتشر شده است، ایران در فهرست کشورهای «سطح سوم» از حیث قاچاق انسان قرار داد.

بر اساس این گزارش، در بیش از پنج سال گذشته گزارش شده، ایران منبع، محل انتقال و کشور مقصد برای مردان، زنان و کودکان در معرض قاچاق جنسی و کار اجباری است.

واشنگتن در این گزارش مدعی شده ایران علی‌رغم آنکه تلاش محسوسی برای رفع این معضل انجام نداده گام‌هایی مانند راه‌اندازی مراکزی برای کمک به قربانیان قاچاق انسان را هم راه‌اندازی کرده است.

در وزارت امور خارجه امریکا همچنین آمده است: “گروه‌های سازمان یافته‌ای وجود دارند که زنان، پسران و دختران ایرانی را به قاچاق جنسی در ایران، افغانستان، منطقه کردستان عراق، پاکستان، امارات متحده عربی و اروپا وا می‌دارند.”

در این گزارش آمده است: “دختران ایرانی بین سنین ۱۳ و ۱۷ سال، توسط قاچاقچیان برای فروش در خارج از کشور برده می‌شوند. برخی از این دختران جوان تا پیش از رسیدن به سن کافی برای استفاده جنسی، به کار خانگی مجبور می‌شوند.”

در گزارش وزارت خارجه آمریکا کشورها بر اساس تلاش در راستای رفع مشکل قاچاق انسان در چهار سطح رده‌بندی شده‌اند: سطح اول، کشورهایی که وجود مشکل قاچاق انسان را پذیرفته‌اند و در حال تلاش برای رفع آن هستند. آخرین سطح (موارد ویژه) در سوی دیگر این طیف کشورهایی را تشکیل می‌دهند که از حیث دچار بودن به این معضل، وضعیت خاصی دارند. لیبی، سومالی و یمن در این فهرست قرار دارند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com