روژی کورد: شیرین عبادی، فعال حقوق بشر برنده جایزه صلح نوبل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عملیات اخیر در تهران دستاویزی شده برای سرکوب اقوام ایرانی و ساکت کردن صدای هر منتقد مدنی در ایران.

خانم عبادی ضمن اشاره به انجام حمله اخیر در تهران، به دستگیری شمار زیادی از کوردها در ایران به بهانه انجام این حملات و وجود داعش از سوی جمهوری اسلامی ایران، اشاره کرده است”.

برنده جایزه صلح نوبل، در بیانیه خود همچنین به کشته شدن شماری از بلوچها و یا دستگیری آنها از سوی نیروهای جمهوری اسلامی اشاره کرده است.

خانم عبادی در بیانیه خود گفته است: «احزاب کردی، فعالین مدنی و سیاسی کُرد قبلاً چندین مرتبه خطر نفوذ داعش را در مناطق کردنشین گوشزد کرده و به حکومت ایران هشدار داده بودند.»

به‌گفته برنده جایزه صلح نوبل، از جمله در سوم دسامبر ۲۰۱۴ (۲۱ آذر ۱۳۹۳) وب‌سایت مرکزی حزب دمکرات کردستان («کورد و کوردستان») در گزارشی نوشته بود که «در شهر پاوه افرادی اقدام به اعزام جوانان و تشویق جوانان برای پیوستن به گروه داعش کرده‌اند. رژیم هم کاری به آن‌ها ندارد و به صورت علنی از جلسات آن‌ها که در مساجد برگزار می‌شوند جلوگیری نمی‌کنند.»

در این گزارش نام تعدادی از این افراد از جمله «سریاس صادقی، نهادی ویسی، حافظ ویسی» و چند نفر دیگر ذکر شده بود «اما مأموران امنیتی به هشدارها بی‌توجه بودند و حتی تعدادی از تروریست‌ها را هم که دستگیر کرده بودند بعد از مدتی آزاد کردند. سریاس صادقی که نامش در گزارش آمده بود یکی از پنج نفری است که در حملات تهران شرکت داشته و در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شد.»

شیرین عبادی تأکید کرده است که «حوادث ناگواری که پیش آمده نباید دستاویزی برای حمله به اقوام ایرانی شده و منجر به ایجاد نفرت و تفرقه در سطح ملی شود.»

او گفته است که «ادامه چنین وضعیتی به نفع هیچ کس نیست و مقامات امنیتی، دادسرا و دادگاه‌های انقلاب به جای مقابله با فعالان مدنی می‌بایستی ضمن اعتراف به سهل‌انگاری خود در حفظ امنیت ملی، بیشتر و قبل از وقوع حوادث ناگوار دیگری به هشدارهای دلسوزانه توجه کنند.»

خانم عبادی افزوده است: «همه این‌ها باعث تنش بیشتر، امنیتی‌تر شدن ایران خصوصاً در شهرهایی که اکثر ساکنان آن گروه‌های اتنیکی هستند شده است».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)