روژی کورد: پس از سلیک به جنگنده سیخوی سوریه ای و سقوط آن، امریکا بار دیگر بر دفاع از منافع خود و نیروهای ائتلاف در سوریه تاکید کرد.

امریکا اعلام کرده است که نمی‌خواهد تنش‌ها در سوریه شدت گیرد، اما به دفاع از منافع خود و نیروهای ائتلاف ادامه خواهد داد. روسیه، هشدار داده است، از این پس هر هواپیمایی در حریم عملیاتی خود را، بالقوه به‌عنوان هدف در نظر خواهد گرفت.

این اقدام، واکنش شدید روسیه را بدنبال داشت.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به این رویداد، روز دوشنبه۲۹ خرداد در مسکو از ایالات متحده خواست که از عملیات یکجانبه در سوریه خودداری کند.

وزیر خارجه روسیه در اظهارات خود همچنین به ادامه تلاش‌های دیپلماتیک در راستای حل بحران سوریه اشاره و تصریح کرد که در روز ۱۹ تیرماه دور تازه‌ای از مذاکرات صلح سوریه در آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار خواهد شد.

وزارت دفاع آمریکا شامگاه یکشنبه ۲۸ خرداد۱۳۹۶ شمسی اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور یک فروند جت سوخوی ۲۲۲، متعلق به ارتش سوریه را سرنگون کرده است. این رویداد در “طبقه” واقع در استان رقه اتفاق افتاده است.

به گفته پنتاگون هواپیمای جنگنده‌ی مزبور عصر یکشنبه اهدافی را در نزدیکی مواضع نیروهای سوریه دمکراتیک (SDF) را بمباران کرد. در پی این حمله نیز ارتش آمریکا واکنش نشان داده و یک جنگنده‌ی اف ۱۸ (سوپر هورنت) در یک اقدام “دفاع دسته جمعی” آن را بلافاصله هدف قرار داد و سرنگون کرد.

حمله به جنگنده سوری پس از آن صورت می‌گیرد که ایالات متحده در جنوب سوریه دست به حملاتی به نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان حامی بشار اسد زده بود. در این مورد نیز واشینگتن گفته بود نیروهای اسد در حال نزدیک شدن به نیروهای ائتلاف بودند و پیش از انجام حملات به آن‌ها «هشدار» داده بود. در همان زمان روسیه واکنش نشان داده و خواستار توقف حملات به نیروهای حامی دولت دمشق شده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)