روژی کورد: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، کاردار سویس در تهران را به دلیل اعتراض به سخنان وزیر خارجه امریکا، احضار نمود.

جمهوری اسلامی سخنان وزیر خارجه ایالات متحده امریکا را “مداخله جویانه و نسنجیده” برشمرده است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، روز ۱۸ ژوئن در نشست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آن کشور در رابطه با “تغییر مسالمت‌آمیز رژیم ایران” صحبت کرده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته بود: «سیاست ما در قبال ایران پس‌زدن این هژمونی، مهار کردن توانایی‌شان برای ساخت سلاح هسته‌ای و تلاش برای حمایت از عناصری در داخل ایران است که به تغییر مسالمت‌آمیز رژیم‌شان منجر می‌شود».

وزیر امور خارجه امریکا تصریح کرده بود که آمریکا در حال بررسی پیامدهای دیپلماتیک و بین‌المللی قرار دادن مجموعه سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی است. آمریکا پیش از این نیز برخی از فرماندهان سپاه و افراد حقیقی و حقوقی مرتبط با این نهاد را در فهرست تحریم‌های خود گنجانده بود.

در پی سخنان تیلرسون، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۹ خرداد اعلام کرد که «به دنبال اظهارات نسنجیده و مداخله‌جویانه وزیر امور خارجه آمریکا، کاردار سوئیس در تهران احضار و مراتب اعتراض رسمی و شدید جمهوری اسلامی به دولت آمریکا به وی ابلاغ شد».

قاسمی گفت، در غیاب سفیر سوئیس کاردار این کشور به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران احضار و اعتراض جمهوری اسلامی به سخنان اخیر تیلرسون درباره ایران “طی یک یادداشت رسمی” به او ابلاغ شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)