روژی کورد: بالاخره پس از بارها وعده اعلام زمان همه پرسی و به تاخیر انداخته شدن آن بر اثر حمله داعش و مسائل داخلی عراق و کوردستان، تاریخ همه پرسی استقلال در کوردستان جنوبی اعلام شد.

حکومت اقلیم کوردستان اعلام کرده است؛ روز ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷، همه پرسی استقلال کوردستان را برگزار خواهد کرد.

اعلام رسمی این خبر طی بیانیه ای رسمی از سوی حکومت اقلیم کوردستان؛ موجی وسیع از شادمانی بین کوردستانیان در شبکه های مجازی را به دنبال داشته است.

تاکنون کشورهای ترکیه، ایران، عراق و سوریه به اعلام این خبر واکنش رسمی نشان نداده اند.

این تصمیم قطعی، پس از نشست همه جانبه مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کوردستان با دیگر احزاب اقلیم اتخاذ شده است.

بر طبق تصمیمات اخذ شده در این نشست مشترک، قرار است چندیدن کمیته عالی برای همه پرسی کوردستان تشکیل گردد.

ریاست این کمیته ها را که جهت گفتگو و جلب رضایت کشورهای جهان و منطقه فعالیت خواهند نمود را شخص بارزانی برعهده خواهد گرفت.

بر طبق بیانیه مشترک منتشر شده، از امروز تا روز همه پرسی، تمامی احزاب اقلیم کوردستان می بایست در راستای فعال شدن مجدد پارلمان کوردستان تلاش نمایند.

در این بیانیه همچنین به تلاش برای بهبود بخشیدن به وضعیت اقتصادی اقشار جامعه کوردستان و حل مشکلات سیاسی بین احزاب نیز اشاره شده است.

کوردها و کوردستان؛ قبل از این نیز به مدت ۱۱ ماه حکومتداری و استقلال را در جمهوری کوردستان در مهاباد به رهبری پیشوا قاضی محمد، تجربه نموده اند.

این یازده ماه به گفته شاهدین و مورخین، بهترین نمونه تجربه دمکراسی در جهان بوده است.

استقلال کوردستان، آرزویی است که کوردها همواره در سر پرورانده اند و با وجود شعارها و تاکتیکهای گوناگون احزاب کورد، آرزوی عموم مردم کورد، استقلال کوردستان بوده و هست.

استقلال کوردستان؟

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)