در اینجا به مواردی که اغلب به عنوان آزار جنسی درنظر نمیگیریم٬ در صورتی که آزار جنسی هستند٬ اشاره شده است. اگر یکی از این موارد برای شما اتفاق افتاده است تجربه ی شما کمتر از تجربه ی یک قربانی تجاوز نیست.

 

در جامعه ی ما تصور عمومی از آزار و اذیت جنسی این است که حمله ای توسط یک فرد غریبه همراه با تجاوزجنسی به زن با  اجبار فیزیکی صورت گیرد. بله این دقیقا آزار و اذیت جنسی به شمار می آید انواع بیشمار دیگری هم وجود دارد و تعداد وسیعی از قربانیان و متجاوزان در این تعریف قرار نمیگیرند. یادگیری این موارد برای حمایت از نجات‌یافتگانی که صدایشان خفه شده و متقاعد شدند که مورد آزار و اذیت قرار نگرفته اند و همچنین ریشه کن کردن فرهنگ شایع تجاوز در جامعه ی ما ضرورت دارد.

آزارجنسی شامل هرگونه برخورد جنسی یا رفتار جنسی است که بدون رضایت آشکار طرف مقابل باشد. طبق گفته ی وزارت دادگستری ایالات متحده ی آمریکا این موارد هم در زیرمجموعه ی آزارجنسی قرار میگیرند: تحمیل مقاربت جنسی، سادومی تحمیلی (سادومی یعنی دخول مقعدی یک مرد به یک مرد یا زن)٬ دستمالی کودکان، رابطه ی جنسی با محارم، لمس و نوازش کردن واقدام به تجاوز که بیشتر مدارس تعداد زیادی از این فعالیت ها را در قسمت آموزش جنسی آموزش نمیدهند.

وقتی توضیح بالا را درنظر میگیریم میبینیم که آزار جنسی شایع تر از آن است که ما فکر میکردیم به عنوان مثال بیشتر اوقات گفته میشه که یک پنجم زنان در کالج آزار جنسی می‌بینند٬ که این زمانی است که شما فقط تجاوزجنسی را در نظر میگیرید. زمانی که انجمن دانشگاه های آمریکا از دانش آموزان در رابطه با لمس شدن های ناخواسته در محوطه ی دانشگاه سال ۲۰۱۵ پرسیده بودند از هرسه نفر یک نفر این تجربه را داشتند.

۱. پنهان کاری

برداشتن کاندوم بدون متوجه شدن طرف مقابل است و به این علت نوعی آزار جنسی به حساب می آید که یکی از ضرورت های توافق کامل داشتن (در سکس) این است که طرف مقابل اطلاع کامل از همه جوانب مربوط داشته باشد. اگر فرض شما این است که پارتنر شما از کاندوم استفاده میکند به این معنا است که شما به سکس بدون کاندوم رضایت ندارید.

 

۲. دستمالی کردن

لمس اعضای جنسی کسی بدون اجازه ی آنها شوخی و جوک مردانه٬ آنطور که ترامپ گفت٬ نیست بلکه نوعی آزار جنسی است. لمس کردن جنسی کسی بدون رضایت او آزار جنسی است. فارغ از این که کدام عضو بدن لمس شده  و یا اینکه بعد از ان پیشروی هم کرده یا نه.

 

۳.  ادامه دادن پس از ابراز مخالفت طرف مقابل

اگر بعد از اعلام عدم موافقت طرف مقابل٬ شما همچنان به رابطه (سکس) ادامه دهید٬ باز هم مرتکب آزارجنسی شده‌اید٬ اگرچه که طرف مقابل در ابتدا برای این رابطه اعلام موافقت کرده باشد. زمانی که فردی می‌گوید که دیگر مایل به ادامه نیست شما دیگر موافقت آن‌ها را ندارید.

 

۴. اجبار لفظی

آزار جنسی همیشه به‌صورت اجبار فیزیکی اتفاق نمی‌افتد ممکن است به‌صورت تهدید، احساس گناه ایجاد کردن و دیگر شکل‌های روانی آزار اتفاق افتد. اگر شما کسی را مجبور به قبول رابطه کنید این به معنای توافق طرف مقابل نیست.

 

۵.  آزار جنسی در رابطه زناشویی

باوجوداینکه تجاوز در رابطه‌ی زناشویی هم به‌طور واضح در ایالت‌های آمریکا ممنوع اعلام نشده است٬ آزار جنسی ربطی به نوع رابطه شما و طرف مقابل ندارد. درواقع تعداد وسیعی از زنان قربانی تجاوز٬ توسط کسانی که با آن‌ها در رابطه بوده‌اند مورد تجاوز قرار گرفته‌اند (طبق تحقیق ملی شریک زندگی و خشونت جنسی).

۶.  تجارت سکس

اگرچه بعضی کارگران سکس به‌صورت داوطلبانه وارد این کار می‌شوند اما افرادی که قاچاق شده‌اند قربانی آزار جنسی به شمار می‌آیند. آنها مجبور به انجام فعالیت‌های جنسی هستند برای منافع مالی جاکش‌هایشان و هرکس که مجبور به انجام فعالیت‌ جنسی شود یعنی مورد آزار جنسی قرارگرفته است.

 

۷.  رابطه با فردی که توانایی اعلام موافقت برای رابطه را ندارد

اگر کسی تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر و یا زیر سن قانونی باشد قبول کردن آن‌ها به معنای موافقت آن‌ها نیست. اگر مطمئن نیستید که شریک شما شامل یکی از موارد بالا هست بهتر است به‌جای ریسک کردن صبر کنید.

منبع: bustle

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com