سینمای ایران طعم موفقیت را در این دوره از جشنواره سینمایی کن چشید. محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی توانست با فیلم “لرد” برنده‌ی بخش “نوعی نگاه” در کن شود که دومین بخش مهم این فستیوال به شمار می‌رود.

جوایز اصلی جشنواره هفتادمین دوره از جشنواره فیلم کن شامگاه یکشنبه (۲۸ مه / ۷ خرداد) اهدا می‌شوند. در آستانه مراسم پایانی اما برندگان دیگر بخش‌های مهم این فستیوال سینمایی اعلام می‌شوند.

دست‌اندرکاران کن شامگاه شنبه (۶ خرداد) اعلام کردند که فیلم “لرد” ساخته‌ی محمد رسول‌اف، سینماگر معروف ایرانی فیلم برتر در بخش “نوعی نگاه” شده است.

“نوعی نگاه” دومین بخش مهم فسیتوال فیلم کن محسوب می‌شود و برنده‌ی آن همچنین ۳۰ هزار یورو جایزه نقدی دریافت می‌کند.

Lerd Poster (Mehr)

فیلم “لرد”در ایران و با مجوز ساخته شده است و به مسئله فساد اقتصادی می‌پردازد. درخور توجه آنکه این فیلم به آخرین دوره از جشنواره فیلم فجر در ایران راه نیافت.

“لرد” داستان مردی ۳۵ ساله به نام رضا را روایت می‌کند که با پسر و همسرش در روستایی از توابع فومن سکونت دارد و به کار پرورش ماهی مشغول است. اکثر زمین‌های منطقه اما در اختیار شرکتی است که با تکیه بر روابط نزدیک با مقام‌های بالا در تلاش سلطه بر عرصه محلی است.

محمد رسول‌اف با این فیلم به موضوعی اجتماعی و فراگیر می‌پردازد که به ویژه در سال‌های اخیر بحث‌های فراوانی به دنبال داشته است؛ از زمین‌خواری و رشوه‌گیری گرفته تا اعمال زور از سوی شرکت‌های بزرگ اقتصادی.

70. Cannes Film Festival Mohammad Rasoulof (Reuters/S. Mahe)

رسول‌اف که نویسندگی و تهیه‌کنندگی “لرد” را برعهده داشته، خود نیز با عوامل فیلم راهی کن شده بود تا شخصا در هنگام معرفی و اکران فیلمش در هفتادمین دوره از این جشنواره حضور داشته باشد.

رضا اخلاقی راد، سودابه بیضایی، نسیم ادبی و میثاق زارع از جمله نقش‌آفرینان در اثر جدید رسول‌اف هستند. موسیقی متن این فیلم را نیز پیمان یزدانیان ساخته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com