روژی کورد: در اولین روز سفر خاورمیانه ای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکار، رکس تیلرسون، وزیر خارجه این کشور که ترامپ را همراهی می کند؛ طی سخنانی صراحتا به ایران هشدار داد.

تیلرسون، در سخنانش که پس از انعقاد قراداد فروش اسلحه بین امریکا و سعودی ایراد کرد، اظهار داشته است که فروش اسلحه به عربستان، هشداری مستقیم به ایران است.

در این سفر قراردادی بالغ بر ۳۸۰ میلیارد دلار برای فروش اسلحه به عربستان بین دو کشور امضا شد.

تیلرسون گفته است: ” بستن قرارداد فروش اسلحه به عربستان پیامی به “رقیب سرسخت” این کشور یعنی ایران است. تیلرسون تصریح کرده که این معامله یک پیام روشن به “دشمن مشترک ماست”.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفته قرارداد فروش اسلحه به عربستان امنیت این کشور و نیز تمامی منطقه را از “نفوذ ایران و تهدید مرزهای عربستان سعودی از تمامی جهات” محافظت می‌کند.

اشاره تیلرسون به حضور نیروهای ایران در سوریه و عراق و نیز حمایت جمهوری اسلامی از شورشیان حوثی یمن است. عربستان از دولت یمن در نبرد با شورشیان حوثی حمایت نظامی می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی‌اش در ریاض در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است او زمانی گوشی تلفن را بردارد و با محمدجواد ظریف تماس بگیرد، گفت او “هرگز گوشی تلفن را به روی کسی که بخواهد حرف بزند یا یک گفت‌وگوی موثر و مفید داشته باشد، قطع نمی‌کند”.

تیلرسون در ادامه گفت: «در حال حاضر من برنامه‌ای برای تماس با همتای ایرانی‌ام ندارم اگرچه به احتمال زیاد ما در زمان مناسب با هم حرف خواهیم زد.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com