در مدت زمامداری حسن روحانی رئیس جمهور رژیم مذهبی ایران، ٣۴ نشریه و هفته نامه که حتی بیشتر آنان در دولت احمدی‌نژاد مجوز انتشار گرفته بودند، در کوردستان توقیف و یا لغو مجوز شده‌اند.

اگرچه بسیاری از رسانه‌هایو هوا خواهان تداوم نظام دینی حاکم بر ایران بر طبل تبلیغات برای حسن روحانی و دمکرات نشان دادن وی می‌کوبند، اما آمارها نشان داده است که در مدت زمامداری جریان خودخوانده اصلاح طلب، سرکوبها و خفقان شدت بیشتری یافته است.

از دیگر سو بنا به آمار احمد شهید، حسن روحانی رئیس جمهور رژیم دینی ایران و از دستور دهندگان اعدام در ملأعام در ایران، با اعدام نزدیک به ١٠٠٠ نفر در سال ٩۴، رکورد اعدام را در ٢٠ سال گذشته شکست.

گزارشات از توقیف و لغو مجوز نشریات در مدت زمامداری حسن روحانی رئیس جمهور رژیم دینی در ایران، به شرح ذیل می‌باشد:

در اوایل سال ۱۳۹۶ در سنندج از صدور مجوز برای نشریه‌ای به نام «ژینگه» در دانشگاه «کُردستان» خودداری شد.

در سال ۱۳۹۵ از صدور مجوز مجله‌ی «مسیحا» در ارومیه برای مسیحیان‌ خودداری شد.

در سال ۱۳۹۵ در ماکو از صدور مجوز برای دوهفته‌نامه‌ای به نام «ئاو» به صاحب‌امتیازی «مجید دودکانلو» خودداری شد.

در سال ۱۳۹۵ چند تن از دانشجویان پیروی آیین یارسانی در دانشگاه پیام نور میاندوآب مجوز چاپ و انتشار نشریه‌ی ماهانه‌ای به نام «یار» به صاحب‌امتیازی «رضا حادری» را اخذ کردند، اما این مجوز قبل از انتشار اولین شماره لغو گردید.

در سال ۱۳۹۵ ماهنامه‌ی کردی «ژیلوان» که در سنندج چاپ و انتشار می‌یافت در ارومیه اجازه‌ی چاپ نگرفت. «عرفان گیلانی» شاعر و نویسنده‌ی ارومیه‌ای، با ایجاد هماهنگی با مدیران مجله‌ی ژیلوان و طی‌کردن سلسله مراتب اداری آن، درخواست راه‌اندازی نمایندگی آن در ارومیه را داده بود.

در سال ۱۳۹۴ اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی سنندج از «لغو» یا «تعلیق» مجوز ۲۲ نشریه در این استان بر اثر «نبود حمایتهای مادی» خبر داده بود که مشمول ماده ۱۶ قانون مطبوعات شده‌اند. نشریه های «آبیدر»، «زانیاری»، «ئاسو»، «آوای کردستان»، «نور اسلام»، «گفتار سبز»، «ئاگرین»، «ندای گروس»، «لیلاخ»، «راسان»، «کازیوه»، «نگین گروس»، «دیدگاه»، «کاردوک»، «رووبار»، «عرشیا»، «نیشتمان»، «روژوند»، «ئاوی ماد»، «آبادگران کردستان»، «ئهلند» و «شوارو» از نشریاتی هستند که «همگی بر اساس ماده ۱۶ قانون مطبوعات لغو و تعلیق مجوز شده‌اند.»

در سال ۱۳۹۴ هیات نظارت بر مطبوعات ارومیه بعد از صدور مجوز چاپ و نشر ماهنامه‌ی «زانین» از سوی کمیته‌ی انتشارات اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی در این شهرستان، مجوز آن را لغو و از انتشار اولین شماره‌ی آن جلوگیری به عمل آورد. این نشریه به سردبیری «محمد علی لو» از اهالی شهرستان خوی و ساکن ارومیه در ۳۵ صفحه به چاپ رسیده و قرار بود در سطح شهرستان ارومیه توزیع گردد.

در سال ۱۳۹۴ در شهرستان ماکو نیز از صدور مجوز چاپ و نشر دوهفته نامه‌ی «سور آگر» از سوی اداره‌ی نظارت بر مطبوعات شهرستان ممانعت به عمل آمده و به صورت کتبی به «وحید بلخکانلو» صاحب امتیاز آن تذکر داده شد تنها در صورتی میتواند درخواست مجوز چاپ هفته نامه‌ی کُردی و فارسی نماید، که نام آن کُردی نباشد.

در سال ۱۳۹۴ ماهنامه‌ی «فرصت برابر» با مدیر مسئولی «محمد قسیم عثمانی» نماینده‌ی بوکان در مجلس شورای اسلامی در بوکان لغو‌ مجوز شد که در سال ۱۳۹۰ مجوز دریافت کرده بود.

در سال ۱۳۹۴ ماهنامه‌ی جوتیاران به مدیرمسئولی «بیژن رحمانی» لغو مجوز شد که در سال ۱۳۹۰ پا به عرصه‌ی مطبوعات کُردستان گذاشته بود‌.

در سال ۱۳۹۴ در دانشگاه رازی کرمانشاه از صدور مجوز برای دوهفته‌نامه‌ای به نام «کُردیناس» خودداری شد.

در سال ۱۳۹۳ بعد از انتشار چندین شماره از نشریه «شوناس» در ارومیه، این نشریه لغو مجوز شد. سردبیر و طراح این نشریه «محمد باوردی‌مقدم» و همچنین صاحب امتیاز آن «آسو مصطفی‌نژاد» بود و شمار چشمگیری از دانشجویان کُرد دانشگاه ارومیه با این نشریه همکاری می کردند.

در خرداد سال ۱۳۹۲ مسئولین دانشگاه رازی کرمانشاه مانع از چاپ و انتشار نشریه­‌ی «دالماد» به صاحب امتیازی «امیر جلیلوند» گردیدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com