روژی کورد: روز گذشته، همزمان با سفر اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به امریکا، کوردهای مقیم امریکا، تجمعی اعتراضی براه انداختند.

این تجمع با یورش ترکها به خشونت کشیده شد و محافظین اردوغان به کوردهای متعرض یورش برده اند و در نتیجه ۷ تن از معترضین بشدت زخمی شده اند.

ناراضیان نسبت به کشتار کوردهای و نقض حقوق ملی شان در ترکیه شعار سر داده و نارضایتی خویش را ابراز دادند.

به گزارش رویترز، جان مک کین سناتور آمریکایی و یکی از شخصیتهای برجسته کنگره این کشور روز پنجشنبه اخراج سفیر ترکیه را از واشنگتن درپی خشونتهایی که بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی خارج از مقر اقامت سفیر ترکیه در واشنگتن هنگام سفر اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه رخ داد خواستار شد.

مک کین رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی «ام اس ان بی سی» گفت: «ما باید سفیر آنها را بیرون کنیم، این مسائل نباید بدون واکنش دیپلماتیک باشد.»

وزارت امور خارجه امریکا نیز طی بیانیه ای، حمله محافظین اردوغان و پان ترکیستها به معترضین را حمله به آزادی بیان قلمداد کرده است و گفته است به شدیدترن نحو ممکن با آن مخالف هستند.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین نوشته است که این حمله، حمله خشونت آمیز به آزادی بیان می باشد و وزارت خارجه امریکا همواره به شدیدترین نحو ممکن با آن مخالفت و مواجه کرده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)