نیلوفر اردم کاندیدای شورای شهر:من نهایت سعی‌ام را کرده‌ام که پوشش‌ام کاملا حفظ شود، چون کشور من اسلامی است و من مطیع رهبری هستم.

نیلوفر اردم؛کاندیدایی با تبلیغات نامتعارف: ولی فقیه به من یاد داد چطور زندگی کنم

لباس ورزشی صورتی پوشیده و کلاه کاپشن‌ خود را به عنوان حجاب روی سرش گذاشته است. در پوستری، مانتوی زردی را با ساپورت مشکی هماهنگ کرده و در تصویری دیگر، کلاه خزدار کاپش ارتشی خود را روی سرش گذاشته است.

«نیلوفر اردم» یکی از کاندیداهای شورای شهر تهران است که عکس‌های تبلیغاتی‌ غیر متعارف ‌او در روزهای اخیر بارها در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده اند.اردم که ۳۲ ساله و دانشجوی دکترای روابط بین‌الملل است، به «ایران‎وایر» می‌گوید: «تمام پزها از صفر تا صد، کار خودم بوده اند چون به واسطه رشته تحصیلی‌ام، می‌دانم ۷۰ درصد صحبت یک دیپلمات، زبان بدن است و ۳۰ درصد آن تن صدا.»تاکید می‌کند عکس‌های زیادی برای تبلیغات از او گرفته شده است که مقدار زیادی از آن‌ها هنوز آماده نشده‌اند. «ایران‎وایر» از نیلوفر اردم، کاندیدای شورای اسلامی شهر تهران درباره انتخابات و تبلیغات غیر متعارف ‌او پرسیده است:

  • از عکس‌های متفاوتی برای تبلیغ استفاده کرده‌اید، هدف‌تان از این نوع تبلیغ چیست؟

اولین هدف من، طرح شادسازی مردم است. مردم ما انگیزه‌هایشان را از دست داده و افسرده شده‌اند. من بر اساس شعائر اسلامی، حجاب اسلامی، سخن حضرت آقا، حکمت، مصلحت و عزت می‌خواهم ناراحتی و بی انگیزگی را از مردم بگیرم و به آن‌ها انگیزه بدهم. بر اساس روان‌شناسی و همین‏طور روان‌شناسی سیاسی که خودم پاس کردم و جزو دروس اصلی من بود، نوع لباس پوشیدن یک دیپلمات، یک فردعادی و یک شهروند با رنگ‌های مختلف می‌تواند بسیار بر انگیزه‌ها تاثیر بگذارد؛ به عنوان مثال، فردی را در نظر بگیرید که از لحاظ بودجه غذایی ضعیف است اما وقتی در کشوری شاد زندگی کند که همیشه مردم با خوش‎رویی و شادی برخورد می‌کنند و رنگ‌های شاد می‌پوشند و فقط از رنگ مشکی که در  اسلام مکروه است، استفاده نمی‌کنند، انگیزه بیش تری برای مبارزه با افسردگی پیدا می‌کند.

  • عکس‌های شما در فضای مجازی با واکنش‌های زیادی رو به رو شده اند؛ خبر دارید؟

به گوشم رسیده؛ مثلا یکی از بحث‌ها این بوده که انگشت من را قطع کرده‌اند اما این را توضیح دهید که یکی ازمخالفان من عکس را از گروه تلگرامی‌ام برداشته و با فتوشاپ انگشت مرا جدا کرده است.  این کار یک  پیام دارد چون درست انگشتی را قطع کرده‌اند که برای رای دادن جوهری می‌کنند. هدف‌شان این بوده بگویند که او رای ندارد. هر شخصی هم به هر حال، هم موافق و هم مخالف دارد. این کاملا طبیعی است. من ناراحت نشدم .

  • عمده واکنش‌ها به نحوه پوشش و حجاب شما است.

من نهایت سعی خود را کرده‌ام که پوشش‌ام کاملا حفظ شود چون کشور من اسلامی است و من مطیع رهبری هستم. موضوع پایان نامه ارشد من حمایت دفتر نهاد مقام معظم رهبری، یعنی بررسی تطبیقی نقش و نفوذ رهبری در سیاست خارجی هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد است. من اصلا آگاهی و علم نداشتم و با دست خالی یک تز نوشتم. اما متوجه شدم ما اگر این رهبری را نداشتیم، نمی‌توانستیم این چنین حرکت کنیم. ما رهبر بسیار فرزانه‌ای داریم. ولی فقیه من به من یاد داد من چه طور زندگی کنم.

  • فکر می‌کنید حجاب شما مورد تایید رهبری یا مسوولان حکومتی باشد؟

هنوز با من تماسی گرفته نشده است.حالا نمی‌دانم چه می‌شود. اما نهایت تلاش خود را کرده‌ام که یک تار موی من بیرون نباشد. مانتوهای من فقط رنگی بودند. من در خیابان می‌بینم مردم خیلی از این بدتر لباس می‌‌پوشند و از لحاظ امنیت اجتماعی، ما هیچ مشکلی نداریم. مهم امنیت اجتماعی است. پوشش از نظر اسلام این است که موها پوشیده شوند و دست تا مچ پوشیده شود. لباس رنگی باشد، مشکلی نیست. همان طور که گفتم، رنگ مشکی در اسلام مکروه است و من هم از همین دستورات اسلام استفاده کردم. هدف من از این عکس‌ها این بوده که به مردم بگویم ما می توانیم با حجاب کامل هم شاد باشیم.

  • اما عده‌ای این طور برداشت کرده‌اند که این عکس‌ها یک نوع استفاده ابزاری برای رای جمع کردن است.

خب، بعضی‌ها خیلی حرف‌ها می‌زنند. حتی وقتی آقای دکتر ظریف برای نشست‌های دیپلماسی می‌رفتند، به نحوه نشستن ایشان ایراد می‌گرفتند. یک سری افراد هستند که متاسفانه منتظرند که ایراد بگیرند. آن دسته، ایرادشان را می‌گیرند. من فقط می‌خواهم بگویم که مردم کمک کنید ایران را شاد و سلامت نگه داریم تا بتوانیم در مقابل مشکلات دیگر هم بایستیم. ما با نان خالی هم می‌توانیم شاد باشیم تا به امید خدا تیم سیاست خارجی ما مشکلات تحریم را حل کند.

  • از سیاست خارجی صحبت کردید، رشته تحصیلی شما هم روابط بین‌الملل است؛ فکر می‌کنید این رشته برای ورود به شوراهای شهر و روستا مناسب است؟

بله چون انسجام داخلی با انسجام خارجی مساوی است. این‌ها همه در دیپلماسی اصول دارند. من نمی‌توانم پشت تلفن کامل توضیح دهم اما زمانی که از خارج از کشور ما را الکی تهدید می‌کنند، البته که کسی حق ندارد ما را تهدید کند. ما از لحاظ امنیت ملی به قدری قوی هستیم که این تهدیدها خنده و جوک است برای ما. ولی علم سیاست می‌گوید زمانی که یک کشوری تهدید شود، اگر به سرعت از داخل انسجامش حفظ شود، آن تهدید خنثی می‌شود؛ یعنی امید به زندگی اگر باشد، تهدید بی اثر می‌شود. اما اگر ناامیدی وارد زندگی مردم شود، تهدید اثرگذار می‌شود و می‌تواند به کشور آسیب وارد شود. جمله ای که حضرت آقا با عنوان وحدت ملی و انسجام اسلامی مطرح کردند هم  دقیقا همین پیام است.

  • فکر می‌کنید موفق ‌شوید به شورای شهر راه پیدا کنید؟

خیلی‌ها این سوال را از من پرسیده‌اند. واقعا جوابی ندارم. اما اگر مردم محبت کنند، ما می‌توانیم با کمک هم حداقل یک زندگی شاد داشته باشیم. به لحاظ تمدن، پرستیژ و فرهنگ هیچ کس به پای ما نمی‌رسد. ما فقط شادی کم داریم که باید سعی کنیم امید و شادی را به زندگی‌مان راه دهیم.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)