سازمان حقوق بشر کوردستان- روژهلات (مروفایتی): سید قاسم آبسته، زندانی اهل سنت که از بهمن‌ماه سال ۱۳۸۸ بازداشت شده و بارها در سلول‌های انفرادی مورد فشارهای شدید روحی و جسمی قرار گرفته است و در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر کرج به سر می‌برد، از نه روز پیش اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است.

ه گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، قاسم آبسته به دلیل عدم توجه به وضعیت وخیم جسمانی و بیماری‌اش بیش از یک هفته است که دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده است.

وضعیت تنفسی قاسم آبسته به دلیل وجود غده‌ای خطرناک در کنار لوزه‌هایش بسیار وخیم است و بنا به تشخیص پزشکان این زندانی سنی مذهب می‌بایست برای نمونه‌برداری و عمل جراحی به بیمارستان اعزام گردد؛ بااین‌حال بهداری و مسئولان زندان رجایی شهر اعلام داشته‌اند که بدون دستور قضایی امکان این انتقال وجود ندارد.

این زندانی سنی مذهب بعد از ۱۴ ماه بازجویی در انفرادی زندان ارومیه، بند ۲۰۹ اوین و بند ۲۴۰ به بند ۳۵۰ اوین انتقال یافته و بعد از ۲۰ روز در تاریخ ۲۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۱ به زندان رجایی شهر منتقل شده است.

قبلا نیز روز یکشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ در حالیکه به علت عفونت شدید کلیه هایش، دستور اعزام فوری و اورژانسی او برای عمل جراحی صادر شده‌بود؛ هنگام خروج از زندان یکی از مسئولان به نام سروان زولفعلی به بهانه عدم تعویض لباسهای زندان از اعزام او جلوگیری کرد.

قاضی مقیسه در سال ۱۳۹۵، قاسم آبسته را به اتهام محاربه از طریق هواداری از گروه‌های سلفی به اعدام محکوم کرده اما این حکم از سوی دستگاه به شعبه هم‌ارز خبر داده شده و تا کنون حکم قطعی این زندانی صادر نشده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)