روژی کورد: امروز چهارشنبه، هفدهم ماه مه، روز جهانی مبارزه با تبعیض علیه هم‌جنس‌گرایان است. سازمان‌های ایرانی برون‌مرز خواهان لغو مجازات اعدام برای این گروه در ایران شدند.

هم‌جنس‌گرایان این روز را فرصتی برای طرح خواست‌ها و نیازهای خود می‌دانند و با برپایی تظاهرات و اجرای برنامه‌های فرهنگی متنوع تلاش می‌کنند افکار عمومی در راستای احقاق حقوق برابر با دگرجنس‌گرایان آگاه سازند.

به گزارش دویچه وله، این مراسم امسال در آلمان با شعار “باید به عشق احترام گذاشت” با همکاری ۲۴ نهاد و سازمان مستقل، شرکت‌ها و اتحادیه‌های کارگری ـ کارمندی و انجمن‌های دینی در شهرهای بزرگ آلمان برگزار می‌شود.

بخشی از نهادهای مدافع حقوق همجنس‌گرایان در برون مرز به مناسبت این روز بیانیه‌ای منتشر ساخته و در آن ابراز امیدواری کرده‌اند که “جامعه‌ی ایرانی در جهت رفع تبعیض علیه شهروندان همجنس‌گرا و ترنس، گام‌های مؤثر و مستمر بردارد.”

خواست این سازمانها از ایران در حالی انجام می شود که در کشورهاى “اسلامى”، از جمله ایران، این تابوی اجتماعی به عنوان ننگی فرهنگی ارزیابی می‌شود. محمود احمدی‌نژاد، به عنوان رییس‌ این حکومت درسال ۱۳۸۶ در برابر مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که “هم‌جنس‌گرایی در ایران وجود ندارد.”

سازمان بهداشت جهانى در هفدهم ماه مه سال ۱۹۹۰، همجنس‌گرایى را از فهرست بیمارى‌هاى روحى و روانى خود حذف کرد. به این دلیل، این روز به‌عنوان روز جهانی مبارزه با هموفوبیا خوانده شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)