روژی کورد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در نخستین ملاقات خود با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در واشنگتن به ترکیه قول همکاری و پشتیبانی در زمینه مبارزه با تروریسم داده است.

بنا به گزارش خبرگزاریها، دونالد ترامپ گفت: “آمریکا از دولت ترکیه در مبارزه با سازمان‌های تروریستی نظیر گروه “دولت اسلامی” (داعش) و پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) حمایت می‌کند.”

اردوغان نیز بر ضرورت تداوم همکاری با ایالات متحده در مبارزه با تروریسم تأکید کرد.

با این حال اختلاف‌‌نظرهایی نظیر مسئله سوریه و فتح‌الله گولن به‌وضوح در این دیدار نمایان و به قوت خود باقی مانده است.

بخش دیگر اختلاف نظر بین این دو، مسئله مسلح نمودن یگانهای مدافع خلق (ی پ گ)، از سوی امریکا می باشد که بشدت خشم ترکیه را برانگیخته است.

اردوغان گفت، حمایت آمریکا از شبه‌نظامیان کورد گروه یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) که با آمریکا در مبارزه علیه تروریسم مشارکت دارند “به هیچ وجه قابل قبول نیست.” آمریکا در نظر دارد این گروه شبه‌نظامی را تأمین تسلیحاتی کند.

اما رجب طیب اردوغان طی کنفرانس خبری اش با دونالد ترامپ در برابر خبرنگاران در کاخ سفید حاضر شده بود گفت، ترکیه وظیفه دارد در منطقه “با همه سازمان‌های تروریستی” مقابله کند. این گروه‌ها به گفته او، همچنین هرگز نباید اجازه یابند که “ساختارهای قومی یا مذهبی را در منطقه تغییر دهند.”

ترامپ در این کنفرانس از حمایت آمریکا از ی‌پ‌گ سخن نگفت. او به رغم اختلاف نظرها با ترکیه تلاش کرد بر مصالح مشترک دو کشور در مبارزه علیه تروریسم و گروه‌هایی نظیر ی‌پ‌گ و داعش تأکید کند.

طی هفته گذشته دولت جدید آمریکا اعلام کرد که این گروه شبه‌نظامی کورد را به سلاح‌ها و جنگ‌افزارهای جدیدی از جمله مسلسل و خودروهای زرهی مسلح خواهد کرد. هدف این تأمین تسلیحاتی تقویت حملات این گروه به رقه، پایتخت خودخوانده داعش در سوریه است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)