روژی کورد: علیرغم تهدیدهای ترکیه مبنی به حمله به کوردهای سوریه و نیز خشمگین شدن این کشور از کمکهای نظامی امریکا به کوردهای سوریه و مسلح کردنشان، گفته می شود نیروهای کورد سوریه، امروز شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی به چهار کیلومتری شهر رقه، مرکز گروه تروریستی داعش در سوریه رسیده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، نیروهای سوریه دموکراتیک که توسط نیروی هوایی آمریکا حمایت می‌شود، روز شنبه موفق شد یک کارگاه پارچه‌بافی را در شمال شرق رقه تصرف کند.

درگیری‌هایی در شش کیلومتری شمال رقه و ۱۳ کیلومتری شمال غرب رقه نیز گزارش شده است.

کوردهای سوریه نقشه‌هایشان را در درباره ترسیم کردن بخش شمالی کشور توسط مرتبط کردن منطقه کردنشین روژئاوا با دریای مدیترانه، افشا کرده‌اند، حرکتی که همسایه آنها یعنی ترکیه را بسیار خشمگین می‌کند.

مقامات رسمی می‌گویند نشانه‌های بیشتر در رشد اعتماد به نفس کوردها در شمال سوریه این است که آنها از آمریکا خواسته‌اند در ایجاد کریدور تجاری به سمت مدیترانه بعنوان بخشی از نقش آنان در آزادی رقه و دیگر جاهایی که در دست داعش است، حمایت سیاسی کند.

اشخاص برجسته‌ای همچنین به این مسئله اشاره کرده‌اند که نیروهای دمکراتیک سوریهSDF با ۵۰۰۰۰ هزار نیرو، مجموعه قوی از جنگجویان که بوسیله نیروهای شبه نظامی YPJ شریک مهم آمریکا در تهاجم علیه داعش نمایندگی می‌شوند، در حال آمادگی برای اشغال رقه بعد از قلع و قمع کردن نیروهای دولت اسلامی موسم به داعش که قبل از عقب نشینی آنها به قلمرو عربها در امتداد دره رود فرات و تصرف شهر دیرزور از جانب گروهای افراطی، هستند.

پس از آنکه دولت آمریکا روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی، اعلام کرد که می‌خواهد با وجود مخالفت ترکیه، کوردهای سوریه را در جنگ با “دولت اسلامی” مسلح کند. ترکیه این تصمیم را “غیرقابل قبول” می خواند.

این تصمیم امریکا برای مسلح کردن کوردهای سوریه در حالی صورت می گیرد که قرار بود ترکیه برای پیوستن به عملیات بازپس‌گیری رقه، پایتخت خودخوانده داعش، ترغیب شود.

شان اسپایسر، سخنگوی رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ با ارسال تسلیحات برای کوردهای سوریه موسوم به یگان‌های مدافع خلق موافقت کرده است.

طبق اعلام وزارت دفاع آمریکا، این سلاح‌ها از جمله شامل زره‌پوش، مهمات، مسلسل و نارنجک می‌شود.

در مقابل نورالدین جانیکلی، معاون نخست‌وزیر ترکیه، روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت به شبکه تلویزیونی ترکی “خبر” گفت: «ارسال سلاح برای یگان‌های مدافع خلق غیرقابل قبول است. چنین سیاستی به نفع هیچ‌کس نیست».

جانیکلی افزود: «ما نمی‌توانیم حضور سازمان‌های تروریستی‌ای را بپذیریم که آینده دولت ترکیه را به خطر می‌اندازند».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com