روژی کورد: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، در دیدار خود با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از وی خواست تا سوریه و ایران را مهار و کنترل کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برای اولین بار در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ به آمریکا سفر کرده و روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت مه ۱۳۹۶ شمسی در کاخ سفید با ترامپ دیدار کرد.

این اولین سفر لاوروف طی چهار سال گذشته به امریکا است.

هدف اصلی او از این سفر جلب حمایت آمریکا از طرح روسیه برای ایجاد منطقه امن در سوریه است.

در این دیدار دونالد ترامپ از روسیه خواست تا دولت بشار اسد و متحدش ایران را مهار کند. به گفته کاخ سفید رئیس‌جمهوری آمریکا در این دیدار لزوم همکاری دو کشور برای حل بحران سوریه را یادآور شده و نیز تاکید کرده که روسیه باید “رژیم بشار اسد، متحدش ایران و نیز نمایندگان ایران را مهار کند”.

خبرگزاریهای ایران و از جمله تسنیم، سفر لاوروف به امریکا را نقطه عطفی در روابط بین روسیه و امریکا ارزیابی نموده اند.

سفر لاوروف به آمریکا، بخصوص با توجه به تجربه منفی روابط دیپلماتیک مسکو با دولت جدید ایالات متحده، نقطه عطفی در روابط دوجانبه نامیده شده است.

لاوروف پیش از این سفر تاکید کرده بود که دیدار روسای جمهوری دو کشور برای فعال شدن روابط دیپلماتیک بسیار مهم است، چرا که مسکو و واشنگتن تاثیر بسیار زیادی در ثبات و امنیت بین المللی داشته و از چنین ملاقاتی نتایج مشخص انتظار می رود.

نشریه «پولیتیکو» نوشته است که سفر لاوروف به آمریکا و دیدارش با ترامپ و “رکس تیلرسون” وزیر خارجه نشان داد که مسکو و واشنگتن در جهت بهبود روابط دوجانبه قدم برمی دارند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com