روژی کورد: سازمان سیا در اقدامی بی‌سابقه، یگانی ویژه تشکیل داده است که قرار است فقط بر پیونگ‌یانگ متمرکز شود.

این اقدام سازمان سیا، پس از انجام آزمایشات مکرر اتمی کره شمالی انجام می گیرد که نگرانی امریکا و همسایگان کره شمالی را موجب شده است.

این یگان ویژه قرار است خطر برنامه اتمی کره شمالی را ارزیابی کند.

به گفته مایک پومپئو، رئیس سازمان سیا، ایجاد این مرکز عملیاتی در راستای توفیق هدفمندتر و مشخص‌تر تلاش‌های سیا علیه تهدید آمریکا و مؤتلفانش از سوی کره شمالی انجام گرفته است.

این نخستین یگان ویژه در سازمان “سیا” است که مأموریتش تنها به یک کشور محدود می‌شود. قرار است از طریق جمع‌آوری منابع تمامی بخش‌ها در این مرکز، اطلاعات فناوری سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های قاره‌پیمای پیونگ‌یانگ در یک جا متمرکز شود.

پیش از این و در ادامه فشارها و تحریمهای امریکا بر علیه کره شمالی، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در نخستین دیدار خود با وزرای خارجه انجمن ملل آسیای جنوبی شرقی (ASEANN)، از آنها خواست تا به قطع کمک های مالی و کاهش روابط دیپلماتیک با کره شمالی، جلوی توسعه برنامه هسته ای و موشک بالیستیک پیونگ یانگ را بگیرند.

مجلس نمایندگان امریکا نیز روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی، با رأی دموکرات ها و جمهوریخواهان، طرح «ممنوعیت و تجدید تحریم های کره» را که از سوی اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، پیشنهاد شده بود تصویب کرد.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه هشتم اردیبهشت گفت که تهدید حمله از سوی پیونگ یانگ علیه ژاپن و کره جنوبی واقعی است و خواستار اقدام شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه شد، «پیش از اینکه کره شمالی دست به چنین اقدامی بزند».

از زمان روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، کره شمالی ۹ موشک بالیسیتک را آزمایش کرد که برخی از این آزمایش‌ها ناموفق بودند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com