روژی کورد: بنیامین ناتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد که «مناطق امن در سوریه نباید پایگاه‌هایی برای ایران و حزب‌الله لبنان ایجاد کند».

ناتانیاهو در این گفتگوی تلفنی به موضوع ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه بر اساس توافق حاصل شده میان روسیه، ایران و ترکیه در هفته گذشته پرداخت و تأکید کرد، «مناطق امن در سوریه نباید به پایگاه‌هایی برای ایران و حزب‌الله لبنان تبدیل شود».

نخست وزیر اسرائیل در این تماس گفته مخالفت بنیادینی با ایجاد مناطق امن در سوریه ندارد، اما باید فاصله نیروهای ایرانی و حزب‌الله تا جولان حفظ شود.

یک مقام اسرائیلی که نخواسته است نامش فاش شود، به روزنامه «هاآرتص» گفته است که نتانیاهو در گفت‌وگوی تلفنی روز گذشته با پوتین با ایجاد مناطق امن در سوریه مخالفت نکرده اما تأکید کرده که مناطق امن احتمالی در سوریه نباید به پایگاهی برای فعالیت آزادانه ایران و حزب‌الله تبدیل شود.

بر اساس توافقی که میان ایران، روسیه و ترکیه به دست آمده، قرار است در چهار نقطه از سوریه مناطق «عاری از تنش» ایجاد شود. یک مقام اسرائیلی پیش از این به العربیه گفته بود که تل‌آویو خواهان وجود «منطقه حائل» با جولان است و ضمنا «حق خود» برای هدف قرار دادن محموله‌های تسلیحاتی را محفوظ می‌داند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)