روژی کورد: رییس جمهوری نیجریه روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی، طی تویتی در تویتر شخصی خود از آزاد نمودن ۸۲ دختر اسیر که در آوریل ۲۰۱۴ از سوی شبه نظامیان بوکوحرام به گروگان گرفته شده بودند خبر داد.

گفته می شود، بوکو حرام این دختران را در مقابل آزادی شبه نظامیان اسیر شده خود آزاد کرده است.

گروگان‌گیری این دختران یکی از رویدادهای پربازتاب شورش بوکوحرام در شمال شرقی کشور نیجریه بوده است. عده‌ای از این دختران موفق به فرار شدند و گفته می‌شود تا پیش از آزادی این عده از دختران تعداد آنها به ۱۹۲ نفر می‌رسید.

رییس جمهور ونزوئلا در تویتر خود نوشته است که کشور سویس و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بعد از «مذاکرات طولانی» موفق به آزادی این ۸۲ دختر دانش‌آموز شدند که قرار است روز یکشنبه در آبوجا، پایتخت نیجریه رسما از سوی محمد بوحاری، رئیس جمهوری ونزوئلا، مورد استقبال قرار بگیرند.

مناگفته می شود که این دختران هم اکنون در شهر بانکی در نزدیکی مرز کامرون تحت مراقبت‌های درمانی هستند و قرار است با هواپیما به پایتخت منتقل شوند.

به گزارش رویترز، آزادی ۸۲ دختر اسیر به محبوبیت بوحاری می‌افزاید. بوحاری، که از فرماندهان سابق ارتش این کشور می باشد موفق شد شورش بوکوحرام را درهم بشکند و همین موضوع او را پیروز انتخابات سال ۲۰۱۵ ریاست جمهوری نیجریه کرد.

این تنها مورد گروگانگیری شبه نظامیان بوکوحرام نیست و گفته می‌شود هزاران نفر بزرگسال و کودک توسط این گروه به گروگان گرفته شدند که مورد توجه قرار نگرفته است.

در شورش گروه بوکوحرام در شمال غربی نیجریه برای تاسیس حکومت اسلامی بیش از ۲۰ هزار نفر کشته و بیش از ۲ میلیون نفر آواره شده اند.

با وجود آنکه ارتش نیجریه موفق به بازپسگیری بیشتر مناطق تحت کنترل بوکوحرام شد، اما هنوز این مناطق و به ویژه استان بورنو از سوی شبه نظامیان بوکوحرام تهدید می‌شود و آنها دست به حمله‌های انتحاری می‌زنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)