تظاهرات اعتراضی مردم ونزوئلا علیه دولت در واکنش به مشکلات اقتصادی، بیش از یک ماه است که ادامه دارد، تظاهراتی که ، با سیاست «مشت آهنین پلیس» روبرو شده است.

این تظاهرات و اعتراضات و مقاومت پلیس در برابر ناراضیان، تاکنون سبب کشته شدن ۳۷ تن از ناراضیان شده است.

تعداد مجروحان در بین ناراضیان بالغ بر ۷۰۰ تن گزارش شده است.

معترضان، به اقدامات نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا برای سرکوب قوه مقننه، که اکثریت آن در اختیار مخالفان دولت است، اعتراض می کنند.

مقامات ونزوئلایی روز روز جمعه، ۱۵ اریبهشت، اعلام کردند که یک جوان بیست ساله در جریان تیراندازی پلیس در شهر والنسیا در جنوب شرقی آن کشور بر اثر اصابت گلوله به سرش کشته شده است.

در تظاهرات روز جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی؛ معترضان با سنگ و کوکتل مولوتف به پلیس ونزوئلا حمله کردند. یکی از کوکتل مولوتف‌ها روی سقف زره پوشی متعلق به گارد ملی آن کشور منفجر شد. لحظاتی بعد این زره پوش با صف معترضان برخورد کرد و جوان بیست و دو ساله‌ای را زیر گرفت، اما مادر او به خبرنگاران گفت که پسرش صدمه زیادی ندیده و به طرز معجزه آسائی نجات یافته است.

مادورو با فرمان جدیدی در پی آن است که یک مجلس موسسان با پانصد نماینده برای نگارش قانون اساسی جدید تشکیل دهد تا اختیارات قوه مجریه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

مجلس موسسان مورد نظر دولت ونزوئلا ‌می تواند فرمان انتخابات زودهنگام را صادر کند و متن جدید قانون اساسی را به همه پرسی بگذارد.

لئوپولدو لوپز، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در زندان به سر می‌برد و طی تیر ماه گذشه نیز با انتشار شایعاتی در مورد سلامتی وی، تجمعاتی اعتراضی در اطراف زندان محل نگهداری وی برگزار کردید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)