روژی کورد: به گزارش خبرگزاری فلسطینی وفا، تشکیلات خودگردان فلسطینی و جنبش فتح از جمهوری اسلامی ایران خواستند تا از دخالت در امور فلسطینی‌ها و دنیای عرب ، دست بردارد.

بنا بر این گزارش، نبیل ابو رُدینه سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ شمسی در واکنش به اظهارات اخیر حسین شیخ‌الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه گفت: “رژیم حاکم بر ایران که خود عامل انشقاق و دودستگی در میان فلسطینی‌ها است، حق ندارد به فلسطینی‌ها پند و اندرز بدهد.”

وب‌سایت خبری فلسطینی الرساله.نت یکشنبه دهم اردیبهشت مصاحبه‌ای با حسین شیخ الاسلام منتشر کرد، که وی در آن گفت تشکیلات خودگردان «به نیابت» از اسرائیل علیه ساکنان غزه اعلان جنگ داده است.

شیخ الاسلام به این وب‌سایت وابسته به جنبش حماس در غزه گفته بود، عملکرد شخص محمود عباس و تشکیلات خودگردان در زیر فشار گذاشتن غزه «نهادن شمشیر بر سر فرزندان ملت فلسطین» و رفتاری «ناپذیرفتنی» است.

مشاور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، همچنین در گفت‌وگو با الرساله.نت ادعا کرده بود که محمود عباس عملاً به پیشبرد طرح‌های اسرائیلی‌ها کمک می‌کند و عملکرد محمود عباس را کمک به «پروژه صهیونیستی» نامیده بود.

اما نبیل ابو ردینه در واکنش گفته است که ایران که خود توافق سازش اتمی را امضا کرده، حق ندارد در امور فلسطینی‌ها دخالت کرده و رئیس جنبش فتح را هدف توهین قرار دهد و یادآور شد که فتح جنبشی دیرپا در مبارزه «در کنار امت عربی» است.

سخنگوی تشکیلات خودگردان ایران را عامل لطمه به منافع «امت عرب» و «تغذیه جنگ‌ها در دنیای عربی» لقب داد و گفته است که فلسطینیان با چالش‌های بزرگی روبرو هستند و «ایران به جای اینکه به استقلال کشور فلسطین کمک کند، به توانمندی‌های کنونی فلسطینیان لطمه می‌زند».

ایران هنوز به این سخنان مقام ارشد فلسطینی و بیانیه انتقادی جنبش فتح واکنش نشان نداده است.

مناسبات ایران با حماس از زمانی که حماس حاضر نشد در راستای هدف‌های ایران در سوریه به دفاع از حکومت بشار اسد اقدام کند، نیز به‌شدت سرد شده است.

گروه فلسطینی حماس، امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی از تصویب سندی جدید خبر داد که طی آن با برپایی کشور موقت فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷۷ که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته که شامل کرانه باختری رود اردن و نوار غزه به پایتختی بیت‌المقدس شرقی می‌شود، موافقت کرده است.

این سند مواضع این گروه را در قبال مسائل گوناگون تبیین کرده و همچنان بر حق بازگشت پناهجویان فلسطینی به سرزمین خود تاکید می‌کند.

از نکات قابل تامل در این سند جدید، این است که طی آن، حماس فراخوان صریح برای نابودی اسرائیل را که بخشی اصلی از گفتمان جمهوری اسلامی تلقی می گردد را حذف کرده است.

در این سند، حماس به طور علنی، ارتباط خود را با گروه اخوان المسلمین نفی می‌کند؛ اقدامی که به نظر می‌رسد برای حفظ ارتباط با مصر باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com