روژِی کورد: گروه فلسطینی حماس، امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی از تصویب سندی جدید خبر داد که طی آن با برپایی کشور موقت فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته که شامل کرانه باختری رود اردن و نوار غزه به پایتختی بیت‌المقدس شرقی می‌شود، موافقت کرده است.

این سند مواضع این گروه را در قبال مسائل گوناگون تبیین کرده و همچنان بر حق بازگشت پناهجویان فلسطینی به سرزمین خود تاکید می‌کند.

از نکات قابل تامل در این سند جدید، این است که طی آن، حماس فراخوان صریح برای نابودی اسرائیل را که بخشی اصلی از گفتمان جمهوری اسلامی تلقی می گردد را حذف کرده است.

در این سند، حماس به طور علنی، ارتباط خود را با گروه اخوان المسلمین نفی می‌کند؛ اقدامی که به نظر می‌رسد برای حفظ ارتباط با مصر باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، طی این سند، حمتس ضمن آنکه با برپایی کشور موقت فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ موافقت کرده است ، حق موجودیتی برای اسرائیل به رسمیت نشناخته است.

قرار است خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس، شامگاه دوشنبه بندهای سند را به طور کامل اعلام کند. این گروه همچنین طی روزهای آینده، نتایج انتخابات داخلی خود را اعلام خواهد کرد.

اعلام این سند در حالیست که قرار است روز چهارشنبه، محمود عباس با ترامپ در واشنگتن دیدار کند.

مصر از امریکا خواسته است تا نقش فعالتری در زمینه صلح در خاورمیانه ایفا نمیاد.

اعلام این سیاست جدید به طور آشکاری به معنای فاصله گرفتن از جمهوری اسلامی و پایان بخشیدن به قدرت جمهوری اسلامی در میان گروه حماس می باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)