روژی کورد: شیرین عبادی، رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و دارنده جایزه نوبل صلح، روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ شمسی در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر به ارزیابی کارنامه نامزدهای تأیید صلاحیت‌شده انتخابات ریاست جمهوری ایران در زمینه حقوق بشر پرداخت و کارنامه همه آن‌ها را در این باره غیرقابل قبول خواند.

عبادی از جمله کارنامه حقوق بشری ابراهیم رئیسی را “سیاه” ارزیابی کرد و گفت: «دخالت ایشان در فجایع و کشتار زندانیان سیاسی عقیدتی در دهه شصت از یادها نمی‌رود. زمانی که دسته دسته جوانان را به علت داشتن افکار انتقادی علیه حکومت روانه قبرستان‌ها کردند و حتی حاضر نشدند قبر بسیاری از کشته‌شدگان را به خانوادهایشان نشان بدهند.»

عبادی بویژه به کارنامه سیاه ابراهیم رئیسی پرداخته و می گوید: «ابراهیم رئیسی کارنامه سیاهی در زمینه حقوق بشر دارد. دخالت ایشان در فجایع و کشتار زندانیان سیاسی عقیدتی در دهه شصت از یادها نمی‌رود، زمانی که دسته دسته جوانان را به علت داشتن افکار انتقادی علیه حکومت روانه قبرستان‌ها کردند و حتی حاضر نشدند قبر بسیاری از کشته شدگان را به خانوادهایشان نشان بدهند.»

رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه سخنان خود به اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ پرداخت که بدون محاکمه در دادگاه و تنها با استناد به فرمان آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، انجام گرفت. وی دراین باره گفت: «آقای رئیسی یکی ازافرادی بود که مرتکب این گونه احکام اعدامی شد و در نواری که به وسیله آیت‌الله منتظری ضبط و مدتی قبل پخش شد، داستان کشتار زندانیان بی‌دفاع کاملاً باز شده و در آنجا آقای رئیسی با ذکر نام مورد خطاب قرار می‌گیرد.»

شیرین عبادی در ادامه گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر، کارنامه حقوق بشری حسن روحانی را نیز مورد انتقاد شدید قرار داده و آن را غیرقابل قبول خوانده است: «وزارت اطلاعات که زیرمجموعه دولت آقای روحانی است باعث دستگیری بسیاری از خبرنگاران و فعالین مدنی شده و آقای روحانی نمی‌تواند از این مساله شانه خالی کند و بگوید که قوه قضائیه اینها را محکوم کرده، زیرا که شاکی اینها وزارت اطلاعات است. از جمله همکار من نرگس محمدی که سالهاست در زندان است شاکی او وزارت اطلاعات، زیر مجموعه دولت آقای روحانی است و همچنین بسیاری دیگر که به وسیله مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و روانه زندان شده‌اند. ما اینها را نمی‌بایستی فراموش و فقط منتسب به قوه قضائیه کنیم.»

نرگس محمدی نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر با اتهاماتی همچون «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» و تشکیل کمپین لغو گام به گام اعدام (لگام) به ۱۶ سال زندان محکوم شده است.

شیرین عبادی در این گفت‌وگو همچنین از مصطفی میرسلیم، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری که در فاصله سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود به عنوان «جلاد کتاب و مطبوعات» نام می‌برد و درباره محمدباقر قالیباف نیز به پرونده «واگذاری املاک نجومی به اشخاص خاص» اشاره می‌کند که تحت مدیریت او در شهرداری رخ داده است.

وی در نهایت عنوان کرد: «سایر نامزدها نیز پرونده نادرستی دارند و انتخاب بین بد و بدتر است. همواره مردم را وادار کرده‌اند که بین بد و بدتر انتخاب کنند واین نیست مگر نتیجه نظارت استصوابی شورای نگهبان که هم برخلاف تعهدات بین‌المللی دولت ایران در زمینه حقوق بشر است و هم برخلاف قانون اساسی ایران.»

فعالین حقوق بشر در ایران و بویژه در کوردستان معتقدند که در تمامی سیستم جمهوری اسلامی نمی توان به دنبال شخص و یا شخصیتی در قالب نظام بود که کارنامه اخلاقی و حقوق بشری مثبت و حتی نزدیک به قابل قبولی داشته باشد، آنچه عیان است اینست که کارنامه کلی نظام و دست اندرکاران و احبابش، سیاه است.
کشتارهای قارنا و قلاتان، کشتار مردم در جنگ ۲۴ روزه سنندج، کشتار روستای ایندرقاش و سرچنار و پاوه و مریوان و قره سقل و دهها جنایت دیگر در زمینه نقض حقوق بشر و اعدام مردم بی گناه در کوردستان و حتی اعدام زخمی ها بر روی برآنکارد را همین افراد انجام داده اند و تمامی افرادی که در دایره این نظام قرار دارند، مسئول و مجری این فرامین و نقض حقوق بشرها بوده اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com