آیا همه چیز به جز سینک ظرفشویی را امتحان کرده‌اید و هنوز موفق نشدید ورزش تمرکز حواسی که مناسبتان باشد را پیدا کنید؟ خوب شاید زمان آن رسیده تا نگاهی دوباره به سینک ظرفشویی بیندازید!
کار ساده‌ی شستشوی ظروف می‌تواند راهی عالی برای تمرین تمرکز حواس باشد. البته اگر دیگر به عنوان یک کار خسته کننده که نمی‌خواهید انجامش دهید، به آن نگاه نکنید و در عوض به سینک آشپزخانه به عنوان یک دروازه‌ برای رفتن به مکانی ساکت و آرامش بخش فکر کنید.
در عجب هستید چگونه این امر امکان پذیر است؟ ظرفشویی یک تمرین بسیار عالی برای تمرکز حواس است. زیرا فعالیتی ساده و تکراری است. به این ترتیب عمل ظرفشویی می‌تواند آن بخش از ذهن را که می‌خواهد آنالیز و نقد کند تا ذهن شما منحرف شود را مشغول نگه دارد. این کار می‌تواند شما را برای مدتی در لحظه قرار دهد. برای فرار از فشار روز و آرام کردن ذهنتان و برای در مرکز قرار دادن خودتان.
در اینجا توضیح خواهیم داد که چگونه ظرفشویی را به فرصتی برای تمرین تمرکز حواس تبدیل کنید.

• اگر اعضای خانواده، همخانه یا دوستان شما که برای صرف غذا حاضر بودند، می‌خواهند به شما کمک کنند به آنها کار جمع آوری ظروف و گذاشتن غذای باقی مانده در یخچال را محول کنید و سپس آنها را در بخش‌های دیگر خانه پراکنده کنید تا بتوانید در آرامش و شاید حتی سکوت به شستن ظرف بپردازید.
• اگر می‌توانید یک موزیک ملایم پخش کنید یا حداقل از دیگر افراد حاضر در منزل درخواست کنید صدای تلویزیون را خیلی بلند نکنند.
• ظرف‌ها را روی پیشخوان جمع کنید تا راحت‌تر یکی بعد از دیگری آنها را بردارید. بدون اینکه مرتبا مجبور شوید برای برداشتن ظروف کثیف به سمت میز آشپزخانه بروید و ریتم خودتان را بشکنید.
• سینک خود را پر از آب گرم اما نه خیلی داغ کنید. مایع ظرفشویی اضافه کنید و اسفنجی را که به خوبی در دست‌ها جای می‌گیرد، بردارید. چند نفس عمیق آرامش دهنده بکشید و اولین ظرف را برای شستشو بردارید.
• همان طور که ظرف را در آب قرار می‌دهید نسبت به حسی که آب کف آلود بر روی دست‌های شما ایجاد می‌کند آگاه باشید.
• به حباب‌های کف درحالیکه به آرامی آنها را با حرکت دایره‌ای می‌شویید، توجه کنید.
• وقتی که ظرف تمیز شد. یک بار دیگر آن را در آب کف آلود، آب بکشید و در قسمت ظرف خشک کن قرار دهید. نگاه کنید که چطور آب کف آلود از ظرف به سمت پایین حرکت می‌کند و داخل خشک کن می‌چکد.
• ظرف بعدی را بردارید و پروسه را از اول آغاز کنید.
بعد از اینکه چندتا از ظروف را تمیز کردید، خودتان را احساس کنید که وارد یک ریتم ثابت می‌شوید. توجه خود را به عملیات برداشتن ظرف، شستن آن، آبکشی نهایی در آب کف آلود و سپس قرار دادن ظرف در قسمت خشک کن ادامه دهید. بر روی این پروسه تمرکز کنید که چیزی کثیف را برمی‌دارید و تمیز می‌کنید، آب گرم بر روی دست‌هایتان چه حسی دارد، و همینطور که بخش ظرف خشک کن پر از ظرف‌های تمیز می‌شود و پیشخوان خلوت می‌شود، بر روی حس موفقیت تمرکز کنید.
به خود لذت کارهای ساده را یادآوری کنید، کارهایی که به شما و افرادی که با شما زندگی می‌کنند، سود می‌رساند. چیزهای کوچکی در زندگی که ما درواقع بر روی آنها کنترل داریم. زمانیکه تمام ظرف‌ها را شستید، آنها را آب بکشید. فرقی ندارد که تمام ظرف‌ها را جمع کنید و در آخر آبکشی کنید یا هر ظرف را درست پس از تمیز شدن آبکشی کرده باشید. این مرحله را به تجربه خود اضافه کنید. توجه خود را بر این متمرکز کنید که چگونه آب گرم، کف‌ها را می‌شوید و هر ظرف را براق و تمیز می‌کند.
و وقتی که کار را تمام کردید. متوجه می‌شوید که چقدر حس راحتی دارید. با کمی تمرین شما متوجه می‌شوید که می‌توانید ذهن خود را از تمام نگرانی‌ها، سرخوردگی‌ها و تجزیه و تحلیل‌ها رها کنید درحالیکه که خود را در حس آب کف‌آلود رها می‌کنید.
چی؟ از ماشین ظرفشویی استفاده کنید؟ و یک فرصت عالی برای کمی رهایی را از دست بدهید؟
بشور، آب بکش. تکرار کن. راحت باش.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)