در ابتدا قصد داریم تا در مورد گرایش جنسی صحبت کنیم. شما حتماً نباید بخشی از اقلیت‌جنسی باشید تا در مورد گرایش‌جنسی آگاه باشید. ما اعتقاد داریم که هر فردی باید در راه شناخت خودش حتما با معنای ساده‌ی این مفاهیم آشنا باشد.
گرایش جنسی، کشش و تمایل عاطفی، جنسی و روحی است که سبب می‌شود؛ فرد به جهت یا جهت‌های خاصی متمرکز شود. سه گروه‌بندی اصلی گرایش‌جنسی چنین است: همجنسگرایی، دگرجنسگرایی، دوجنسگرایی‌. البته گرایش‌های جنسی دیگری هم وجود دارند. در واقع گرایش جنسی مانند نوک یک پیکان نیست که مستقیم به یک برچسب خاص اشاره کند و امروزه اعتقاد براین است که گرایش جنسی یک طیف می‌باشد.
مقیاس کینزی در سال ۱۹۴۸، توسط دکتر آلفرد کینزی و همکارانش ابداع شد و در آن دکتر کینزی از این سخن گفت که گرایش جنسی به دو بخش همجنسگرای مطلق و دگرجنسگرای مطلق تقسیم نمی‌شود و یک طیف است(تصویر اول). اگرچه مقیاس کینزی یک تحول در شناخت گرایش جنسی بود. اما با گذر زمان نیازمند تکامل بود و در سال ۱۹۷۹ مایکل استورم این مقیاس را کامل کرد و چارت جدیدی ارائه داد(تصویر دوم). از ایرادات نمودار دوم این بود که برای افراد خارج از مرزجنسیتی زن و مرد کاربرد نداشت. امروز با جستجوی ساده‌ای در فضای مجازی با انواع نمودار‌های دیگری روبه‌رو می‌شویم که از دوران استورم، تغییر زیادی کرده‌اند و ابداع کنندگان این چارت‌ها (نمودارها) در تلاش هستند تا انواع گرایش جنسی، هویت‌جنسی و هویت‌جنسیتی را در خود جای دهند.

مقیاس کینزی که توسط آلفرد کینزی و همکارانش در سال 1948 ابداع شد.

تصویر اول، مقیاس کینزی که توسط آلفرد کینزی و همکارانش در سال ۱۹۴۸ ابداع شد.

مایکل استورم در سال 1979، با تکمیل کار آلفرد کینزی، چارت جدیدی ارائه داد.

تصویر دوم، مایکل استورم در سال ۱۹۷۹، با تکمیل کار آلفرد کینزی، چارت جدیدی ارائه داد.

هویت‌جنسی چیست؟ (Sexual identity)
هویت‌جنسی تفکر یک فرد نسبت به خودش و گرایش‌جنسی‌اش است در واقع هویت‌جنسی نشان‌دهنده این است که فرد خود را در کدام دسته گرایش‌جنسی قرار می‌دهد. به زبان دیگر هویت‌جنسی بخشی از هویت فرد تعریف می‌شود که بازتاب‌دهندهٔ درک شخصی او نسبت به امیال جنسی‌اش است. هویت‌جنسی و بیان‌جنسیتی ارتباط تنگاتنگی با گرایش جنسی دارند ولی از هم متمایز هستند.
هویت‌جنسیتی چیست؟ (gender identity)
هویت‌جنسیتی به معنای تشخیص ذهنی فرد از خود به عنوان مرد یا زن است. تشخیص هویت‌جنسیتی از کودکی شروع می‌شود و در نوجوانی تقویت می‌شود و به ثبات می‌رسد. هویت‌جنسیتی فرد در واقع شامل رفتارهای بیرونی فرد در جامعه، خانواده و در ذهن خود فرد است که ممکن است مردانه یا زنانه باشد.
همچنین ممکن است رفتار بیرونی فرد یا همان با اندام‌های جنسی زمان تولدش سازگار و یکسان نباشد. به افرادی که هویت‌جنسیتی و اندام های جنسی فیزیکی‌شان هم راستا است سیس‌جندر و به افرادی که هویت‌جنسیتی و اندام های جنسی‌شان هم راستا نیست ترنسجندر گفته می شود.
بیان‌جنسیتی چیست؟ (gender expression)
رفتار و عملکرد بیرونی یک فرد در راستای هویت‌جنسیتی‌اش در محیط جامعه گفته می‌شود؛ که ممکن است به اصطلاح مردانه، زنانه و یا طیفی از این دو باشد.

ترنس‌جندر یا فراجنسیتی (transgender)
تمامی افرادی که با پوشش و رفتار خود کلیشه‌های متعارف جنسیتی را به چالش می‌کشند و ترجیح می‌دهند حضور اجتماعی‌شان در قالب ظاهر و رفتاری باشد که از تعاریف رسمی جنسیتی(زنانگی، مردانگی)، و یا از تعاریف تثبیت شده از جنس مخالف، فاصله دارد. افراد ترنس‌جندر لزوماً با هویت جنسیتی و گرایش جنسی خود مشکلی ندارند و در جستجوی راهی هستند که به بیان جودیت باتلر، “فضای بازتری برای اجراگری نقش‌های جنسیتی‌شان فراهم کنند”. بسیاری از فراجنسیتی‌ها الزاماً به دنبال تغییر اندام جنسی خود و کسب تمام صفات جنس مقابل نیستند و گاه مایل به انتخاب جنسیتی بینابین، جدید و ورای هنجارهای جنسیتی دوگانه‌انگار هستند. این مفهوم آن دسته از افرادی را هم که خود را ترنس‌سکشوال (یا تغییرجنس‌خواه) می‌دانند و خواهان تغییر بدن خود هستند و عمل جراحی تغییر جنسیت و یا مراحلی از آن را انجام داده و یا در صدد انجام آن هستند را نیز دربرمی‌گیرد.

 فراجنسی، ترنس‌سکشوال، تغییرجنس‌خواه (transsexual)
فردی که از نظر روان‌شناختی خود را مرد، زن، فراجنسیتی، دوجنسیتی یا چندجنسیتی می‌داند اما از نقطه نظر جسم بیولوژیک متعلق به گروه دیگری باشد و بیان‌جنسیتی و رفتار‌جنسیتی وی با بیان و رفتار‌جنسیتی متعارف هم‌خوانی ندارد. معمولاً این تعریف با گرایش به انجام تغییرات در بدن فیزیولوژیک فرد درهم آمیخته است اما ضرورتاً به آن نمی‌انجامد.
ترنس‌مرد‌: کسی که با جنسیت بیولوژیک زنانه به دنیا آمده و خواهان تغییر بدن خود به بدنی مردانه است و یا این تغییر را به انجام رسانده است.
ترنس‌زن‌: کسی که با جنسیت بیولوژیک مردانه به دنیا آمده و خواهان تغییر بدن خود به بدنی زنانه است و یا این تغییر را انجام داده است.

دوجنسی، میان‌جنس (intersex)
اصطلاحی کلی برای تعریف فردی که با ساختمان تولید مثلی و جنسی متولد شده که در هیچ‌کدام از هنجارهای معمول پزشکی تعیین شده برای جنس مذکر و مونث جای نمی‌گیرد. به این افراد “هرمافرودیت” نیز گفته می‌شود. در این حالت ساختمان تشریحی جنسی و یا اندام تناسلی شخص به هنگام تولد جنبه‌های بارزی از هر دوجنس مرد و زن را دارد و یا فاقد هر دو علائم اولیه جنسی مردانه و زنانه است و از این رو نمی‌توان جنس او را مؤنث یا مذکر تعریف کرد. در ادبیات فقهی از این افراد به‌عنوان خنثی نام می‌برند. دوجنسی بودن ضرورتاً در هنگام تولد قابل مشاهده نیست و بعضی افراد در سن بلوغ و یا در سنین بالاتر آن را در خود کشف می‌کنند. مواردی هست که پس از مرگ فرد و بر اثر تشریح جسد متوجه دوجنسی بودن شخص شده‌اند. دوجنسی بودن بسیاری از افراد هیچ‌گاه نه توسط خودشان و نه اطرافیان روشن نمی‌شود.

راه‌های ارتباط با ما:
پیامک در تلگرام
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیس بوک

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)