در حالی که از هنگام نام نویسی محمود احمدی نژاد زمزمه های در باره احتمال رد صلاحیت او شنیده می شد در نهایت شامگاه پنچ شنبه صلاحیت او و حمید بقایی از سوی شورای نگهبان رد و اسامی نامزد های تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان اعلام شد. احمدی نژاد که پیشتر رد صلاحیت خود را « بی دلیل» خوانده بود. وی که در هفته گذشته با شبکه چینی فونیکس که متن آن در سایت دولت بهار ( وابسته به احمدی نژاد ) منتشر شد، گفت: دلیلی برای رد صلاحیت او از سوی شورای نگهبان وجود ندارد. وی آنچنان با اطمینان و قاطعیت نسبت به تایید صلاحیت خود سخن به میان می آورد که گویی امر مسجل و غیرقابل تصوری است. وقتی درباره اینکه در صورت رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان چه واکنشی نشان خواهد داد نیز گفت : « صبور باشید به وقتش متوجه خواهید شد.» هنوز البته با اعلام رد صلاحیت واکنشی از سوی وی صورت نگرفته است. این در حالی است که بسیاری از مجیزگویان دو دولت قبل وی که رفتار و گفتار ایشان را در هشت سال دولت ایشان وظیفه قطعی و الهی بر می شمردند با شروع ثبت نام و زمزمه حضور محمود احمدی نژاد ، با نفی ولد نسبت به ایشان ، حتی از وی تبری جستند به طوری که رسانه ملی که هر روز در ستایش دولت او از سایر رسانه ها گوی سبقت را می ربود، علاوه بر عدم پخش حضور ایشان در ستاد انتخابات و قطع ناگهانی برنامه خود نشان داد که چه سیاستی در قبال وی اتخاد کرده است. از طرف دیگر احمد توکلی یکی از چهره های اصولگرا و نماینده چند دوره مجلس شورای اسلامی در نامه ای به شورای نگهبان « محمود احمدی نژاد را مجرم قلمداد کرد » و از این شورا خواست که ایشان را رد صلاحیت کند. احمد توکلی در یک نامه مفصل به شورا شورای نگهبان از جمله دلایل خود برای رد صلاحیت احمدی نژاد به مواردی چون« تلاش ناکام در کسب قدرت بی حساب» ، « تمکین نکردن نسبت به دستور رهبری در انتصاب مشایی» ، « خودسری در قبال دستور ولی امر در ماجرای عزل وزیر اطلاعات» ، ارسال نکردن مصوبات دولت برای رئیس مجلس» و « بار مالی غیرقانونی مصوبات سفرهای استانی» عنوان کرد. اعتقاد و التزام به ولایت فقیه یکی از شروط صلاحیت نامزد ها از نگاه شورای نگهبان است و همین شرط می تواند توجیه قانع کننده ای برای رد صلاحیت احمدی نژاد باشد.

اما این سوال مطرح است که آیا در رد صلاحیت احمدی نژاد خواست مردم نیز اعمال شده است؟ شورای نگهبان بی شک در رد صلاحیت رئیس جمهورهای سابق ید طولانی دارد که البته هر کدام به دلایل خاصی انجام شده است. به عنوان نمونه اکبر هاشمی به خاطر کهولت سن در سال ۹۲رد صلاحیت شد .

شورای نگهبان صلاحیت نامزدها منوط به هر دوره می کند اما به نظر می رسد رد صلاحیت احمدی نژاد جدا از خواست هم حزبی و یاران وفادارن او ، خواست و تمایل مردم و کنشگران سیاسی – اجتماعی هم باشد و شورای نگهبان باید به خواست مردم نیز توجه می کرد.

احمدی نژاد اولین رئیس جمهور پوپولیست تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که شعارهای عوامگرایانه و عوام فریبانه او بر همگان آشکار است. محمود احمدی نژادی که دولت خود را پاک ترین و شفاف ترین دولت در تاریخ انقلاب ایران بر می شمرد و دولتش را دولت عدالت و خدمت به فقرا و مستمدان می دانست و شعار مبارزه با فساد و تبعیض سر می داد نشان داد که بزرگترین فساد های قرن در این دولت روی داده و در این دولت بیشترین فلاکت و ظلم بر مستمندان و قشر فقیر کشور اعمال شده است.

شخصیت عوام فریب و خودمحور احمدی نژاد، سبب شد تا ثروتمندترین دولت در تاریخ جمهوری اسلامی، بزرگترین بدهی ها را برای کشور به ارمغان آورد. در زمان دولت وی به همت حجم بالای تولید و افزایش بهای فروش نفت، رشد و ترقی در صنعت مجهز شده در دولت هشتم، توانست درآمد سرشاری را به دست بیاورد که به علت سوء مدیریت و کارایی، علاوه هدردادن این درآمد ها ، بدهی بزرگی را برای کشور به بار آورد. وی که با حاشیه سازی های خود در داخل کشور، همواره تلاش می کرد تا جو کشور را آشفته سازد تا با اتکا به این حاشیه ها و جوسازی ها به اهداف پوپولیستی خود دست یابد. دولت وی که می توان دولت شعار هم نامید، هر شعار ی به مردم سر می داد، دقیقا عکس آن روی می داد به طوری که با هر شعار ایشان ، مردم و روشنفکران جامعه منتظر یک واقعه تلخ در کشور می شدند. وقتی شعار حمایت از کار و اشتغال سر می داد ، شاهد تعطیلی و ورشکستگی گسترده در کشور بودیم به طوری که آنقدر واردات بی رویه در کشور رخ داد که تولید کننده داخلی توان رقابت با نمونه چینی بی کیفیت و ارزان را از دست داد و مجبور به تعطیلی شدن. وقتی شعار معاش و معیشت مردم را سر می داد، رکود و تورم کمرشکن در کشور حاکم شد که به گفته رئیس دولت یازدهم ذخیره کالاهای اساسی تنها برای یک تا دو ماه کشور بود. وقتی شعار ارتقای منزلت و کرامت در عرصه بین الملل سر می داد ، به خاطر حاشیه سازی های ایشان و سخنان نسنجیده قطعنامه ها بر علیه کشورمان تصویب می شد. وقتی شعار همگرایی و دوستی کشور های جهان و ملل اسلامی سر می داد ، صندلی های سازمان ملل خالی می شد و سران کشور ها سالن را ترک می گفتند. وقتی صحبت از تبعیت از ولایت فقیه سر می داد، عکس خواست و میل رهبر کشور انجام می داد . وقتی شعار وفاق ملی سر می داد ، حملات تندی بر علیه ارکان و شخصیت های فرهیخته کشور سر می داد و بگم بگم در کشور راه می انداخت.

به راستی کشور با رفتار های نابخردانه و عوام فریب احمدی نژاد گرفتار شده و کشور به لبه پرتگاه تباهی رسیده بود. اما با تمام خسرانی که دو دولت احمدی نژاد بر کشور تحمیل ساخت بنابراین خواست اکثر مردم فرهیخته رد صلاحیت ایشان بود , و همین خواست بهانه ای برای رد صلاحیت وی از سوی حکومت شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)