سعید کریمیان مدیر گروه جم تی وی ساعتی قبل در دفتر کار خود در استانبول ترکیه با گلوله ترور شد
روژی کورد: به گزارش منابع خبری، کریمیان در منطقه نظامی ماسلاک و در مرکز خرید یونیک ترور شده و ٢٧ گلوله به بدن وی شلیک شده و یکی از همراهانش هم کشته شده است.
“فخرآور” از عناصر ضدانقلاب و از نزدیکان کریمیان نیز خبر کشته شدن وی را تایید کرده است. کارکنان این شبکه در آنتالیای ترکیه هم صحت خبر را تایید کرده اند.

برخی از گزارش‌ها حاکی از آن ‌هستند که سعید کریمیان در دفتر کارش یا در هنگام خروج از محل کار کشته شده و برخی دیگر نیز از یک مرکز خرید به عنوان محل وقوع حادثه یاد می‌کنند.

هنوز مشخص نیست که عامل یا عاملان این سوءقصد چه کسانی بوده و با چه انگیزه‌ای دست به این کار زده‌اند. پلیس ترکیه تحقیقات خود را برای روشن شدن جزییات این ماجرا آغاز کرده است.

برخی رسانه‌های داخلی ایران با انتشار گزارش‌هایی به زندگی سعید کریمیان پرداخته‌اند. سایت مشرق روز یکشنبه (۱۰ اردیبهشت) نوشته پدر سعید کریمیان از اعضای گروه مجاهدین خلق بود و خود کریمیان نیز به همراه خانواده‌اش در اواخر جنگ ایران و عراق به پادگان اشرف انتقال یافته بودند. در گزارش مشرق همچنین آمده که سعید کریمیان پس از کشته شدن پدرش با حمایت بستگان خود به همراه مادرش راهی سوئیس شده و در آنجا پناهنده شد.

در دی ماه سال ۱۳۹۱ در زمان حیات سعید کریمیان سخنانی مشابه توسط برخی رسانه‌ها در ایران منتشر شده بود. سعید کریمیان در آن دوره خود در مصاحبه با رادیو فردا گفته بود: «متاسفانه ما در دنیایی زندگی می کنیم که آزادی بیان تنها در قالب یک شعار است طبق اسناد موجود شبکه های رقیب با شایعه سازی گروه جم را مرتبط با سازمان مجاهدین خلق کردند و ما هیچگاه سیاست را وارد تلویزیون داری نمی کنیم.»

همچنین در ویدیویی که از سوی شبکه جم در همان سال در یوتیوب منتشر شد، “دروغ‌پراکنی و ادعاهای کذب” برخی رسانه‌های ایران رد شده است.

نام سعید کریمیان در لیستی دیده می‌شد که روزنامه “حمایت” وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی در اسفندماه سال گذشته (۱۳۹۵) از نام شماری از ایرانیان خارج از کشور منتشر کرده بود که با احکام غیابی محکوم به مجازات زندان شده بودند. در این لیست نام عده‌ای از فعالان رسانه‌ای، سیاسی یا هنرمندان مقیم خارج کشور آمده بود. سعید کریمیان، مدیر شبکه ماهواره‌ای جم، به اتهام”فعالیت تبلیغی علیه نظام اسلامی و جرم علیه کشور به ۶ سال” حبس محکوم شده بود. دو وکیل دادگستری در ایران در تاریخ ۲۴ اسفند سال پیش در مصاحبه با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفتند که “احکام غیابی برای فعالان خارج از کشور، فاقد وجاهت قانونی است”.

کریمیان پس از تجربه‌های همکاری با رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور از جمله “رادیو صدای ایران” وارد تجارت شد و فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی خود در خارج و داخل ایران را گسترش بخشید.

مجموعه شبکه‌های تلویزیونی “جم” که در سال ۲۰۰۶ میلادی از جمله با ابتکار سعید کریمیان راه‌اندازی شد، با گذشت زمان با پخش برنامه‌های سرگرم کننده و سریال‌های عامه‌پسند توانست میلیون‌ها بیننده را در سراسر ایران جلب کند و موفقیت و محبوبیت چشمگیری به دست آورد.

این مجموعه ده‌ها شبکه را در برمی‌گیرد که اکثر آن‌ها فارسی‌زبان هستند و برخی دیگر نیز برنامه‌های خود را به زبان‌های ترکی، کردی و عربی پخش می‌کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com