روژی کورد: تیتر بالا، عنوان موضوعی است از بتان مک کرنان که امروز در ایندیپندنت منتشر شده است و به بررسی زوایای جنگ بین ترکیه و کوردها در سوریه پرداخته است. طی این مقاله می خوانید:

رییس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان گفته است کریدور ترور را در مرزهای کشورش با سوریه تحمل نخواهد کرد.

چنانچه این تنش‌ها، از هم گسیختن عملیات مورد حمایت آمریکا در باز پس گیری رقه را تهدید میکند.

حداقل ۲۰ سرباز کورد در حملات هوایی ترکیه در ۲۵ آوریل کشته شدند. این حملات نیروهای حزب گارگران کردستان ( په‌که‌که) در شنگال و نیروهای محافظ خلق ( یه‌په‌گه) را در شمال سوریه هدف قرار داد.

از آن پس یه‌په‌گه و نیروهای ترکیه در مرز آتش خمپاره ردو بدل کرده‌اند.

و نیروهای کورد گزارش داده‌اند که حداقل ده نفر از نیروهای نظامی ترکیه را زخمی کرده‌اند.

ترکیه از حزب گارگران کوردستان بعنوان یک جنبش تجزیه طلب نام می‌برد و از مصونیت‌اش در سوریه و عراق در میان متحدان آمریکا نگران است و بعنوان یک سازمان تروریستی از او نام میبرد.

دشمنی بین ترکیه و یه‌په‌گه، سیاست آمریکا در جنگ داخلی سوریه را بسیار پیچیده کرده است.

ترکیه عضو ناتو است که همراه آمریکا از شورشیان سنی علیه بشار اسد حمایت می‌کنند. اما سوگند یاد کرده است که نیروهای یه‌په‌گه را شکست دهد. نیروهایی که آمریکا آن را به عنوان تنها نیروی موثر زمینی جنگ علیه داعش می‌بیند.

اساسا نیروهای دمکراتیک کورد سوریه در حال آماده سازی برای حمله‌ به پایتخت بالفعل داعش در رقه هستند.

یه‌په‌ژه – واحدهای محافظ زنان تهدید کرده‌اند اگر آمریکا یک واکنش عینی به آنچه که آنان بعنوان یک حمله هوایی غیر قانونی در اوایل هفته گذشته نام میبرند، نداشته باشد، نیروهایشان را عقب می‌کشند.

در حالیکه آمریکا نگرانی عمیق خود را از حملات نشان داد که در آن پنتاگون گفت آنها تنها ساعتی پیش، از حمله آگاه شده اند. که واکشن فقط به خشم بیشتر هر دو طرف ترکیه و کورد خدمت می‌کند.

کردها فکر میکنند که آمریکا به اندازه کافی حملات ترکیه را محکوم نکرده است و این در حالی است که ترکیه تصریح کرده است حمایت آمریکا از شبه نظامیان کورد به روابط واشنگتن و انکارا آسیب می‌زند

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)