روژی کورد: به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ستوان ایان مک‌کانهی سخنگوی ناوگان پنجم ایالات متحده در بحرین اعلام کرد که ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده به یک قایق سپاه پاسداران که بدون توجه به اخطارهای متعدد به «رفتار تحریک‌آمیز» خود ادامه می‌داد، منور اخطار شلیک کرده است.

وی زمان وقوع این حادثه را دوشنبه چهارم اردیبهشت اعلام کرد و گفت که یک قایق تندروی سپاه پاسداران ایران به ناوشکن آمریکایی «یو.اس.اس می‌هن» در خلیج نزدیک شده و به اخطارها توجهی نکرده است.

ستوان ایان مک‌کانهی، همچنین افزوده است: «می‌هن به منظور روشن شدن نیت قایق ایرانی چندین بار سعی کرد تا ارتباط رادیویی عرشه به عرشه برقرار کند؛ همچنین پیام‌های هشدار ارسال شد، دو بار آژیر خطر به صدا درآمد و پنج بار هم سوت کشتی کشیده شد.»

در نهایت با نزدیک شدن به فاصله یک هزار متری ناو آمریکایی، گلوله منور هشدار به سوی آن شلیک شده و قایق از محل دور شده است.

پیش از این نیز قایق‌های تندروی سپاه پاسداران برخلاف عرف دریایی شناورها فاصله لازم با ناوهای جنگی را زیر پا گذاشته‌اند.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید پیش از این تاکید کرده است ایالات متحده اقدامات تحریک آمیز تهران را در خلیج تحمل نمی کند.

روز گذشته نیز میان یک قایق ایرانی و یک کشتی اماراتی در خلیج‌ تعقیب و گریز رخ داده است.

بر طبق گزارش پایگاه خبری «گلف نیوز»، در جریان این درگیری‌ها یک نظامی اماراتی کشته شده است اما جزئیات بیشتری از این خبر هنوز اعلام نشده است.

علاوه بر نیروی دریایی ایران، نیروی دریایی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی با استفاده از قایق‌های تندرو در خلیج حضور دارند و بارها تقابل لفظی این قایق‌ها و شناورهای نظامی آمریکا در خلیج خبرساز شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)