روژی کورد: گزارشگران بدون مرز (RSF)، ویرایش سال ۲۰۱۷ «رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات» را منتشر کرده است که بر اساس آن ایران در رتبه ۱۶۵ در سطح جهان قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، شاخص سالانه‌ که معیاری برای سنجش شدت نقض آزادی اطلاع‌رسانی در جهان است، امسال به ۳۸۷۲ رسیده است و از سال ۲۰۰۷ به این سو هیچ‌گاه تا این حد یعنی ۱۴ درصد افزایش نداشته است.

بنا بر این گزارش، جمهوری اسلامی ایران ده‌ها روزنامه‌نگار و وب‌نگار را با اتهام‌هایی چون «اقدام علیه امنیت ملی» یا «فساد اخلاقی»، بازداشت و زندانی می‌کند. با این حال این کشور ۴ رتبه نسبت به سال قبل فراتر رفته که گزارشگران بدون مرز علت آن را بدتر شدن وضعیت دیگر کشورها دانسته است. سال پیش، ایران در رده ۱۶۹ جدول قرار داشت.

بر اساس تخقیقات گزارشگران بدون مرز، ایران در سال گذشته نیز همچنان یکی از ۵ زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای بود. به دلیل شرایط بسیار ناگوار زندان‌ها و محروم بودن زندانیان از حق درمان، بسیاری از زندانیان عقیدتی و از این میان روزنامه‌نگاران برای ابتدایی‌ترین خواست‌های خود مجبور می‌شوند که دست به اعتصاب غذا بزنند. در سال گذشته دست‌کم ۱۰ روزنامه‌نگار با اعتصاب جان خود را به خطر انداختند.

احضار و بازداشت‌ها روزنامه‌نگاران و صدور احکام سنگین در سال گذشته ادامه داشته و مجازات‌های غیر انسانی مانند شلاق زدن همچنان اجرا می‌شود و در سال میلادی ۲۰۱۶ ایران دست کم چهار روزنامه‌نگار را به تحمل شلاق محکوم کرد.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در فهرست دشمنان آزادی رسانه‌ها قرار دارد.

اریتره با رتبه ۱۷۹، سال گذشته به برخی گروه‌های رسانه‌ای خارجی اجازه ورود به کشور را داد و به همین دلیل برای نخستین بار از سال ۲۰۰۷، رده آخر به کره شمالی رسید. بر اساس این جدول، ترکمنستان رتبه ۱۷۸ را دارد و سوریه ۱۷۷.

همچنین بر اساس این گزارش شماری از کشورها که قبلا از بهترین‌ کشورها در زمینه آزادی مطبوعات بودند، سقوط کرده‌اند. ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، شیلی یا زلاند نو از آن جمله‌اند.

فنلاند که ۶ سال پی در پی مقام‌ نخست آزادی مطبوعات را داشت، سقوط کرده و و نروژ به جای او نشسته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com