روژی کورد: همچنانکه مفسرین سیاسی مسائل خاورمیانه و ناظرین مسائل داخلی ترکیه پیش بینی می کردند، با برنده شدن اردوغان در رفراندوم این کشور، وضعیت دمکراسی در این کشور متشنج تر شده است.

ترکیه همچنین روز گشته به موضع احزاب کوردی در اقلیم کوردستان و غرب کوردستان حمله نمود که منجر به کشته و زخمی شدن ۳۲ تن از پیشمرگها و گریلاها و چند تن از مردمان عادی این منطقه شده است.

خبرگزاری رویترز از آنکارا روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ شمسی، گزارش داده که دولت ترکیه در یک عملیات سراسری در سطح کشور ۸۰۳ نفر را در ۵۴ استان بازداشت کرده است. دستور دستگیری هزاران نفر در جریان این عملیات صادر شده است.

بازداشت‌شدگان از وابستگان جنبش فتح‌الله گولن هستند؛ روحانی‌ای که در آمریکا به سر می‌برد و از سوی اردوغان متهم به برنامه‌ریزی کوتای سال گذشته در ترکیه شده است.

به گفته مقامات امنیتی این عملیات بر نیروهای پلیس متمرکز است و بیشتر دستگیرشدگان افسران پلیس ترکیه هستند. بازداشت‌شدگان همگی به آنکارا فرستاده می‌شوند.

با توجه به اینکه اردوغان در اولین سخنرانی اش پس از برنده شدن در همه پرسی اعلام کرد که مسئله اعدام را با نخست وزیری بررسی و به پارلمان خواهد برد، احتمال می رود پس از آن شمار اعدامها در این کشور به یکی از مسائل عدیده مبتلا به حقوق بشر در این کشور تبدیل شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)