این هفته با حقوق بشر در ایران

در دو هفته گذشته


شهروندان بهائی در شهرهای مختلف کشور بازداشت شدند؛ وضعیت آتنا دائمی در اوین وخیم اعلام شد؛ شورای نگهبان راه نامزد شدن اقلیت‌های مذهبی در انتخابات شوراهای شهر و روستا را سد کرد؛ اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد و حداقل ۲۴ نفر در کشور اعدام شدند.

حقوق زن

۱۹ فروردین، عدم اجازه دوندگان زن به تکمیل ماراتن در نخستین ماراتن بین‌المللی تهران، خشم و اعتراض برخی زنان خارجی شرکت‌کننده را برانگیخت. هنوز مشخص نیست چرا زنان اجازه ندارند یک ماراتن کامل بدوند. بی‌بی‌سی فارسی.

همزمان با آغاز نام‌نویسی داوطلب‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بار دیگر بحث تعریف «رجل سیاسی»‌ در قانون اساسی و امکان نامزد شدن زنان برای انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح شد. این بار وزیر کشور امکان حضور زنان در رقابت برای پست ریاست‌جمهوری را منتفی دانست. با این حال شماری از زنان خود را داوطلب نامزدی برای انتخابات کردند. هرانا.

۲۹ فروردین، شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان رئیس‌جمهور در مصاحبه‌ای گفت عدم حضور زنان در کابینه بعدی روحانی غیر قابل قبول است. در سال‌های اخیر تلاش زنان در ایران برای به دست آوردن پست‌های مدیریتی در کشور افزایش یافته است. رادیو زمانه.

آزادی بیان

۲۱ فروردین، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به نقل از وزیر اطلاعات عنوان کرد که مدیران شبکه‌های تلگرامی که به تازگی بازداشت شده‌اند جرمی مرتکب نشده‌اند. شبکه‌های تحت مدیریت این افراد از حامیان سیاست‌های رئیس جمهور هستند که به دلیل نامعلوم توسط قوه قضائیه بازداشت شده‌اند. بحث آزادی و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به خصوص شبکه اطلاع‌رسانی تلگرام یکی از دغدغه‌های اصلی مقامات در ایران به شمار می‌رود. هرانا.

۲۹ فروردین، وزارت ارتباطات ایران با حکم قضائی امکان تماس صوتی توسط نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام را مسدود کرد. پس از آن، برخی مقامات امنیتی و نظامی در کشور دلیل این کار را عدم امکان شنود مکالمات توصیف کردند. بی‌بی‌سی فارسی.

حقوق اقلیت‌ها

۲۹ فروردین، هشت شهروند بهائی در شهرهای بندرعباس، قشم و شیراز بازداشت شدند. هنوز دلیل بازداشت این افراد مشخص نیست. تارنمای تخصصی حقوق بشر در ایران.

حقوق زندانی

۲۱ فروردین، نرگس محمدی، زندانی سیاسی زندان اوین همزمان با شروع اجرای حکم تازه زندان نامه‌ای از زندان اوین نوشت. محمدی که به تازگی حکم شش سال زندان‌اش تمام شده، بنا به حکم تازه باید ۱۰ سال از ۱۶ سال محکومیت دیگر را پشت میله‌های زندان سپری کند. نرگس محمدی فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری به دلیل فعالیت‌های حقوقی بازداشت و زندانی شده است. کانون مدافعان حقوق بشر.

همان روز، امیر امیرقلی، زندانی سیاسی زندان اوین که به انتقال خود به بند ۳۵۰ زندان اعتراض کرده بود به زندان رجائی‌شهر کرج تبعید شد. امیرقلی حکم هشت سال زندان را به اتهام «توهین به مقدسات»‌، «توهین به رهبری» و «اخلال در نظم عمومی» را در اوین می‌گذراند. هرانا.

۲۵ فروردین، خبر رسید که مجید اسدی، کنشگر دانشجوئی که بهمن گذشته بازداشت شده بود، ۵۰ روز را در سلول انفرادی تحت بازجوئی گذرانده است. رادیو زمانه.

۳۰ فروردین، معصومه نعمتی، مادر آتنا دائمی، زندانی سیاسی زندان اوین وضعیت جسمی دخترش در زندان را وخیم توصیف کرد. دائمی از یازده روز پیش از آن در اعتراض به حکم صادره برای خواهرانش دست به اعتصاب غذا زده بود. بی‌بی‌سی فارسی.

مین

۳۰ فروردین، انفجار مین به جای مانده از جنگ باعث زخمی شدن یک روستایی در سردشت شد. هرانا.

انتخابات ۹۶

تنها شش نفر از فیلتر نظارت استصوابی شورای نگهبان رد شدند. در این کاریکاتور کیانوش رمضانی نگاهی دارد بر محدودسازی انتخاب رأی‌دهندگان

تنها شش نفر از فیلتر نظارت استصوابی شورای نگهبان رد شدند. در این کاریکاتور کیانوش رمضانی نگاهی دارد بر محدودسازی انتخاب رأی‌دهندگان

۲۱ فروردین، احمد منتظری، فرزند آیت‌الله حسین‌علی منتظری نامزدی ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی و از اعضای کمیته اعدام‌های دهه شصت را توهین به ملت توصیف کرد. احمد منتظری پس از انتشار فایل صوتی سخنان پدرش در محکومیت اعدام‌های دهه شصت بازداشت و زندانی شد. رادیو فردا.

۲۲ فروردین، محمودی شاه نشین، رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و نماینده مجلس اعلام کرد که در ۱۵۰ شهر کشور انتخابات شوراها به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد. الکترونیکی برگزار شدن انتخابات یکی از اختلاف نظرهای طولانی مدت میان دولت و شورای نگهبان بوده، اما هرگز در کشور بحثی کارشناسی و مستقل در مورد سود و زیان استفاده از روش‌های الکترونیک در رأی‌گیری و شمارش آراء‌ در نگرفته است. رادیو زمانه.

۲۹ فروردین، ابراهیم رئیسی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ طی دو نامه جداگانه به پوشش خبری برنامه‌های انتخاباتی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در صدا و سیما اعتراض کرد. این در حالی است که پیشتر، صدا و سیما متهم شده بود که سخنرانی ابراهیم رئیسی و خبرهای مرتبط با او را به نفع تبلیغات انتخاباتی او پوشش می‌دهد. بی‌بی‌سی فارسی.

همان روز، سخنان احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی جنجال برانگیز شد. او از مجلس شورای اسلامی خواست که پیروان اقلیت‌های دینی که داوطلب نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و روستا شده باشند را رد صلاحیت کند. استدلال شورای نگهبان بخشی از سخنانی است که آیت‌الله خمینی در سال ۱۳۵۸ ابراز کرده بود، هرچند که تفسیر شورای نگهبان مخالف قانون انتخابات در کشور است. بی‌بی‌سی فارسی. هرانا.

کنشگری اینترنتی

۲۱ فروردین، نبض‌ایران و ماچولند راهنمائی را منتشر کردند زیر عنوان «نکته‌هایی در مورد کاربرد شبکه اجتماعی در حمایتگری.» هدف از تهیه این راهنما کمک به کنشگران فعال در اینترنت است تا بهتر از شبکه‌های اجتماعی برای گسترش حوزه نفوذ، ارتباطات و تأثیرگذاری بر مخاطب استفاده کنند. این راهنما همزمان در دو نسخه به انگلیسی و فارسی منتشر شد.

حقوق بشر

۲۲ فروردین، اتحادیه اروپا تحریم‌های مرتبط با حقوق بشر در ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد. این تحریم‌ها از جمله شامل فروش تجهیزاتی می‌شود که ممکن است برای سانسور یا شنود ارتباطات الکترونیک از آن استفاده شود. هرانا.

۲۵ فروردین، سهراب سلیمانی، سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها به دلیل نقض حقوق زندانیان توسط آمریکا تحریم شد. وی تا سال گذشته مدیرکل زندان‌های استان تهران بود. هرانا.

اعدام

۲۲ فروردین، سازمان عفو بین‌الملل گزارش تازه‌اش پیرامون مجازات اعدام در جهان را منتشر کرد. طبق این گزارش آمار جهانی اعدام در سال ۲۰۱۶ کاهش پیدا کرده است. دلیل آن، کاهش میزان آمار اعدام در ایران عنوان شده. این خود نشان دهنده حجم و میزان بالای اعدام در کشور است که هر تغییری در آن بر کل آماد اعدام در جهان تأثیرگذار است. بی‌بی‌سی فارسی.

۲۴ فروردین، یک زندانی در ملاء عام در کرج اعدام شد. اتهام او قتل عده‌ای در کرج عنوان شده. هرانا.

همان روز سه زندانی در دزفول با رضائت اولیای دم از اعدام رها شدند. حرکتی در ایران در جریان است تا اولیای دم را راضی به بخشش محکومان به اعدام کند. هرانا.

۲۹ فروردین، یک زندانی با اتهام قتل در زندان مرکزی تبریز اعدام شد. هرانا.

همان روز، یک زندانی متهم به سرقت و قتل در زندان عادل‌آباد شیراز، پس از قطع دست، اعدام شد. هرانا.

۳۰ فروردین، ده زندانی با اتهامات مرتبط با موارد مخدر و قتل در زندان رجائی‌شهر کرج اعدام شدند. تارنگار تخصصی حقوق بشر در ایران.

۳۱ فروردین نیز هشت زندانی دیگر در زندان رجائی شهر اعدام شدند. اتهام این افراد قتل عنوان شده. هرانا

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com