سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به خطر اجرای حکم اعدام دو زندانی در ایران که در نوجوانی مرتکب قتل شده‌اند، هشدار داد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز سه شنبه ۲۹ فروردین‌ماه منتشر شده است، اعلام می‌دارد؛ «مهدی بهلولی» قرار است صبح چهارشنبه، ۳۰ فروردین، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شود و اعدام «پیمان برنداح» نیز برای سه هفته دیگر در زندان شیراز برنامه‌ریزی شده است.

مهدی بهلولی ۱۵ سال اخیر را با حکم اعدام در زندان سپری کرده است.

هر دو زندانی به علت قتل با چاقو محاکمه و محکوم‌شده‌اند.

طبق ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی، هرگاه افراد کمتر از هیجده سال، ماهیت جرم انجام‌شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، به قصاص محکوم نمی‌شوند.

سازمان عفو بین‌الملل ضمن «ناعادلانه خواندن دادگاه وی بدون حضور وکیل» و اشاره به اینکه اعتراف به قتل در حین بازجویی در پلیس آگاهی و زیر شکنجه بوده است، خواستار توقف بلادرنگ این احکام شده است.

سازمان عفو بین‌الملل پیش‌تر بارها از صدور حکم اعدام در ایران برای افرادی که زیر سن قانونی مرتکب قتل می‌شوند، انتقاد کرده است. ایران این انتقادها را رد می‌کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com