روژی کورد: دولت آلمان نزدیکی آرای مخالفان و موافقان در همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه را نشانه وجود شکاف‌های عمیق در این کشور ارزیابی کرده است.

صدراعظم و وزیر خارجه آلمان در بیانیه مشترکی خواستار گفت‌وگو و تعامل میان همه نیروهای سیاسی و اجتماعی در ترکیه شدند. این بیانیه به مناسبت برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه صادر شده است.

بر اساس نتایج رسمی همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه موافقان این تغییرات با ۵۱,۴ درصد آرا پیروز شده‌اند.

با تغییرات مورد نظر اردوغان و حامیانش پست نخست‌وزیری در ترکیه حذف و به رئیس جمهور اختیارات گسترده‌ای داده می‌شود. شماری از سیاستمداران آلمانی و اروپایی معتقدند با این تغییرات عضویت احتمالی ترکیه در اتحادیه اروپا منتفی خواهد بود.

اردوغان سیستم ریاستی را با کشورهایی چون فرانسه و آمریکا مقایسه کرده و آن را عامل افزایش ثبات خوانده است. منتقدان می‌گویند با تغییرات مورد نظر اردوغان، تفکیک قوا و نظارت بر نهاد قدرتمند ریاست جمهوری برخلاف فرانسه و آمریکا از میان می‌رود و زمینه برقراری یک دیکتاتوری فردی برای سالیان طولانی فراهم می‌شود.

دو حزب اپوزیسیون این کشور، حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) و حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP)، نتایج این همه پرسی را مورد تردید دانسته و عنوان می کنند که در این انتخابات تقلب روی داده است.
آنگلا مرکل صدراعظم و زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان در بیانیه مشترکی تاکید کرده‌اند که اکثریت شکننده‌ی موافقان تغییر نظام پارلمانی به ریاستی مسئولیت سنگینی بر دوش دولت ترکیه و شخص رئیس جمهور، رجب طیب اردوغان، می‌گذارد.
بنا به گزارش دویچه وله،
ولت آلمان تصریح کرده که انتظار دارد دولت ترکیه با توجه به رقابت‌های تنگاتنگ روزها و هفته‌های گذشته “گفت‌وگوهای محترمانه‌ای” را با تمام نیروهای سیاسی و اجتماعی در این کشور در دستور کار خود قرار دهد.

با توجه به پیروزی شکننده‌ی اردوغان و حامیان اصلاح قانون اساسی، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و یوهانس هان کمیسر اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی اعلام نظر نهایی درباره رفراندوم ترکیه را به دریافت گزارش ناظران بین‌الملی موکول کرده‌اند.

در این بیانیه نیز مانند بیانیه دولت آلمان با توجه به نتیجه نزدیک همه‌پرسی و تغییرات عمیق قانون اساسی، از مقام‌هایی ارشد ترکیه خواسته شده “به دنبال بیشترین اجماع ممکن در سطح ملی” برای این تغییرات باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)