روژی کورد: رفراندوم تغییر قانون اساسی ترکیه با اختلاف اندک آرا به نفع اردوغان و حزب متبوعش (آ ک پ) پایان پذیرفت، اما معترضان از همان دقائق اول پایان انتخابات و اعلام نتیجه، اعتراضات خویش را بویژه در استانبول شروع کردند.

دو حزب اپوزیسیون این کشور، حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) و حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP)، نتایج این همه پرسی را مورد تردید دانسته و عنوان می کنند که در این انتخابات تقلب روی داده است.

حزب جمهوری‌خواه خلق با اشاره به برخی از بی نظمی‌ها در روند همه‌پرسی و نزدیکی آرا موافقان و مخالفان شرکت کننده در رای‌گیری و همچنین استفاده از برگه‌های رای‌گیری بدون مهر انتخاباتی، نتیجه این همه‌پرسی و قانونی بودن آن را زیر سوال برده است.

به‌گزارش خبرگزاری آناتولی، سعدی گوون، رئیس کمیسیون انتخابات ترکیه یک روز پس از همه‌پرسی قانون اساسی نتایج این همه‌پرسی درست و معتبر خواند و گفت هیچ یک از برگه‌های رای جعلی و یا تقلبی نبوده است.

او گفت تصمیم کمیسیون انتخابات در پیوند با اعتبار برگه‌های رأی که توسط اعضای احزاب سیاسی مُهر نشده، برای اولین بار نیست. به‌گفته سعدی گوون، برگه‌های رأی و پاکت‌‌های آن که در انتخابات استفاده شد، هولوگرام است و توسط ستاد انتخابات تولید می‌شوند. شورا‌ی هر صندوق‌، برگه‌های رأی و پاکت‌های آن را پیش از انتخابات اخذ کرده‌، صبح برگزاری انتخابات شمرده و ثبت می‌کنند. شمار آن‌ها را نیز پیش از شمارش با تعداد رأی دهندگان مقایسه می‌کنند.

کمال قلیچ‌داراوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) از احزاب اپوزیسیون چپ میانه ترکیه، گفته بود که در جریان همه‌پرسی کمیسیون انتخابات شماری از برگه‌های رأی را که مُهر نخورده بودند نیز معتبر شمرده است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) که نماینده کوردهای ترکیه محسوب می شود نیز نتایج این همه پرسی را مورد تردید قرار داده است.

این دو حزب مخالف اصلی می‌گویند افزایش اختیارات به “دیکتاتوری” در ترکیه دامن خواهد زد.

بر اساس نتایج رسمی همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه موافقان این تغییرات با ۵۱,۴ درصد آرا پیروز شده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)