روژی کورد: سناتور مارکو روبیون و پیتر راسکام، در نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خواستار لغو تفاهم‌ها و توافق‌های فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران شده‌اند.

آنها پیشتر نیز مخالفت یا انتقاد خود را از توافق‌ میان هواپیماسازی بوئینگ و شرکت‌های هواپیمایی مسافربری ایران اعلام کرده بودند.

روبیو و راسکام می‌گویند: از این هواپیما برای حمایت یا انتقال تجهیزات و نیرو برای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه یا گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان، حماس، جهاد اسلامی یا حوثی‌های یمن استفاده می‌شود.

این دو نماینده در عین حال خواستار اعمال تحریم‌ها علیه شرکت‌های هواپیمایی ایرانی هستند که مشخص شود دست به حمایت‌هایی که «غیرقانونی» توصیف شده، زده‌اند.

روبیو در بخشی از نامه به دونالد ترامپ که در وب‌سایت این سناتور منتشر شده می‌گوید «ما خواستار لغو مجوزهای فعلی و مجوزهای آینده برای فروش هواپیما به شرکت‌های مسافربری ایران هستیم؛ تا زمانی‌که دولت شما بازبینی دقیقی در مورد نقش آن‌ها در حمایت از فعالیت‌های غیرقانونی انجام دهد».

ایران‌ایر، با شرکت هواپیماسازی بوئینگ برای خرید ۸۰ فروند هواپیما به توافق رسیده است، که ۳۰ فروند از آن‌ها مدل ۷۷۷ هستند و ۵۰ فروند نیز ۷۳۷. شرک هواپیمایی آسمان نیز برای خرید ۳۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ مکس با بوئینگ به تفاهم رسیده‌است.

بوئینگ ۷۷۷ یک هواپیمای دوموتوره پهن‌پیکر است و می‌تواند بین ۳۱۴ تا ۳۹۶ مسافر را جابه‌جا کند. بوئینگ ۷۳۷ نیز هواپیمایی کوتاه-میان-برد است و قادر است بین ۸۵ تا ۲۱۵ مسافر را به مقصد برساند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)