روژی کورد: ساعت ۱۰:۴۵ صبح به وقت محلی ترکیه، امروز سه‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ شمسی، انفجار مهیبی کلان‌شهر کردنشین دیاربکر، واقع در کوردستان ترکیه را لرزاند.

این انفجار در نزدیکی یک پاسگاه پلیس این شهر رخ داد.

یکی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه که در دیابکر حضور داشته گزارش داده که صدای انفجار از چندین محل شهر شنیده شده است.

نیروهای امدادی ترکیه تاکنون از دست‌کم ۴ مجروح در پی این انفجار خبر داده‌اند. به گفته‌ی یکی از خبرنگاران خبرگزاری “فرانس پرس”، انفجار چنان قوی بوده که در تمام شهر شنیده شده است.

این انفجار در حالی انجام می گیرد که قرار است طی ۵ روز آینده یعنی ۱۶ آوریل ۲۰۱۷ شهروندان ترکیه پای صندوق‌های رأی می‌روند تا در یک همه‌پرسی در مورد تغییر ۱۸ اصل از قانون اساسی این کشور تصمیم‌گیری کنند.

همه‌پرسی‌ ۱۶ آوریل نه فقط آزمون انتخاب میان یک دموکراسی شکننده و یک خودکامگی مطلق که علاوه بر آن به معنای انتخاب میان ملی‌گرایی و جهانی‌سازی (انزوا و اتصال به اتحادیه اروپا)، و به شکلی غیر مستقیم‌تر به منزله انتخاب میان سکولاریسم و اسلامگرایی است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت انجام این عملیات را برعهده نگرفته است اما برخی از کارشناسان بر این عقیده اند که رژیم اردوغان جهت کاستن از مخالفان در کوردستان و استفاده سیاسی از این انفجارها جهت تحریک احساسات مردم از اینگونه انفجارهای استفاده می کند و با خطاب قرار دادن پارت کارگران کوردستان، سعی در تهییج احساسات مخالفان کوردها و به ویژه پان ترکیستها و محافظه کاران دارد.

دیاربکر از شهرهای باستانی کوردستان ترکیه است. از سال ۲۰۱۵ تاکنون در اثر نقض آتش‌بس بین دولت ترکیه و حزب کارگران کوردستان این شهر صحنه ناآرامی‌ها و انفجارهایی بوده ا‌ست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com