روژی کورد: بر اساس جدیدترین گزارش سالیانه سازمان عفو بین الملل، ایران به تنهایی ۵۵ درصد از کل اعدام‌های ثبت‌شده در جهان را به خود اختصاص داده است.

بنا بر این گزارش، ۸۷ درصد اعدام‌های جهان در سال ۲۰۱۶ در چهار کشور ایران (۵۶۷)، عربستان سعودی (۱۵۴)، عراق (۸۸) و پاکستان (۸۷) انجام شده است.

بر اساس این گزارش، ایران بیشترین آمار اعدام را در سال ۲۰۱۶ را بعد از چین به خود اختصاص داده است.

در سال ۲۰۱۶ دست‌کم ۵۶۷ نفر در ایران اعدام شدند، این رقم در سال ۲۰۱۵، ۹۷۷ نفر بود. به‌گفته عفو بین‌الملل بیشتر اعدام‌ها در ایران همچون سال‌های اخیر در ارتباط با اتهامات مواد مخدر صورت گرفته است.

سازمان عفو بین الملل همچنین می گوید، شمار زیادی از اعدامها در ایران اعلام نمی گردد، از اینرو همواره میزان اعدامها بیش از این میزان می باشد.

در سال ۲۰۱۶ در ایران دست‌کم دو نفر که در زمان ارتکاب جرم کودک محسوب می‌شدند اعدام شدند.

بنا به گزارش عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۶ در مجموع ۱۴۱ کشور حکم اعدام را لغو کرده‌اند: در سال گذشته دو کشور نائورو و بنین نیز به کشورهایی که حکم اعدام را در قوانین خود و در عمل کنار گذاشته‌اند افزوده شدند. بدین ترتیب اکثریت کشورهای جهان حکم اعدام را لغو کرده‌اند در حالی‌که اقلیت کوچکی همچنان آن را به‌اجرا می‌گذارند.

شمار اعدام‌های سال ۲۰۱۶ در چین همچون سال قبل از آن بیش از تعداد مجموع اعدام‌ها در دیگر کشورهای جهان بوده است. عفو بین‌الملل بر این نظر است که هزاران نفر در این کشور اعدام شده‌اند. با این حال این سازمان مدافع حقوق بشر می‌گوید تعداد اعدام‌ها در چین را نمی‌توان بر اساس آمار ارائه شده رسمی از سوی این کشور محاسبه کرد زیرا صدها نفر در این آمار ثبت نشده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)