روژی کورد: وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان در شهر لوکا در ایتالیا برای رایزنی و گفت‌وگو درباره مهم‌ترین چالش‌های جهانی گرد هم امدند.

این نشست در حالی برگزار می شود که قرار است، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا به مسکو سفر کند.

این نشست به درخواست بریتانیا و پس از حمله موشکی امریکا به پایگاه الشعیرات روسیه در واکنش به حمله شیمیایی رژیم است به خان شیخون در استان ادلب برگزار گردید.

وزرای خارجه گروه هفت روز دوشنبه در ایتالیا گردهم آمدند تا در نشستی که بر بحران سوریه و حمله شیمیایی اخیر این کشور متمرکز شده، فشارها بر روسیه برای پایان دادن به حمایتش از سوریه را افزایش دهند.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، وزرای خارجه کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا، ژاپن، کانادا، ایتالیا، و آمریکا، موسوم به گروه ۷، در شهر توسکانی ایتالیا گردهم آمدند تا پیش از نشست رسمی این گروه در ماه آینده گفتگوهایی درباره بحران سوریه و بویژه استفاده دولت اسد از سلاح های شیمیایی برگزار کنند.

بریتانیا، از حامیان گزینه برکناری اسد از قدرت، به دنبال آن است که وزرای خارجه گروه ۷ را متقاعد کند تا با انتشار بیانیه ای جدی و حتی اعمال تهدید و تحریم های بیشتر علیه مسکو، روسیه را مجبور کند از حمایت نظامی خود از دولت اسد دست بردارد.

بحران سوریه و حمله موشکی آمریکا به پایگاه نظامی الشعیرات در سوریه، یکی از مسائل اصلی مورد بحث در این نشست می باشد.

همچنین حمله انتحاری به دو کلیسای مسیحیان قبطی در دو شهر طنطنا و اسکندریه در مصر نیز از موضوعاتی‌ست که وزرای خارجه هفت کشور صنعتی درباره آن با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند. گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله به دو کلیسای قبطی‌های مصر را به عهده گرفته است.

مقابله با گروه دولت اسلامی (داعش) در خاورمیانه نیز یکی از موضوعات مورد بحث وزاری خارجه هفت کشور صنعتی جهان در اجلاس لوکاست.

علاوه بر این تقویت نهادها و سازمان‌های دولتی در لیبی برای جلوگیری از مهاجرت پناهجویان از آفریقا به اروپا از راه دریای مدیترانه نیز در اجلاس لوکا به بحث گذاشته می‌شود.

زیگما گابریل، وزیر خارجه آلمان پیش از سفر به ایتالیا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی زد دی اف آلمان اعلام کرده بود که آلمان مخالف مداخله نظامی غرب در سوریه است.

آلمان خواهان بررسی حمله شیمیایی به خان شیخون و یافتن آمران و عاملان آن است. گابریل در گفت‌وگوی تلویزیونی یاد شده خبر داد که درباره این موضوع با سرگئی لاوروف، همتای روس خود تلفنی صحبت کرده است.

از سوی دیگر آنجلینو آلفانو، وزیر خارجه ایتالیا برای این منظور کارگروه ویژه‌ای را تشکیل داد و از وزرای خارجه کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی و عربستان سعودی و اردن و قطر دعوت کرد که در این کارگروه برای بررسی بحران سوریه و پرتنش شدن رابطه آمریکا و روسیه بعد از حمله موشکی آمریکا به پایگاه الشعیات شرکت کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)