روژی کورد: بر پایه گزارشات منتشر شده، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، هنگام برگزاری بازی دو تیم گسترش فولاد و استقلال که روز پنج‌شنبه ۱۷ فروردین در ورزشگاه تبریز برگزار شد، شماری از تماشاچیان را دستگیر کردند.

بازداشت تماشاگران مسابقات فوتبال به دلیل طرح شعارهای مدنی و سیاسی به‌خصوص در نواحی شمال غرب کشور پیش از این نیز سابقه داشته است. به عنوان نمونه شمار زیادی از تماشاگران مسابقات تیم تراکتورسازی تبریز به دلیل سردادن شعارهای مرتبط به مطالبات قومی در استادیوم دستگیر و به اتهام اخلال در نظم عمومی محاکمه و محکوم شده‌اند.

شمار بازداشت شدگان بیش از تن گزارش شده است. گفته می شود، دست‌کم دو نفر از بازداشت‌شدگان از فعالان شناخته شده ترک بنامهای اکبر مهاجری و سعداله ساسانی می باشند که قبا نیز سابقه بازداشت داشته اند.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گزارش کرده است که بازداشت‌شدگان احتمالاً از محیط و فضای ورزشگاه برای طرح مطالبات سیاسی یا مدنی خود استفاده کرده‌‌اند.

سعداله ساسانی پیش از این در جریان تجمع اعتراضی مقابل دادگاه تبریز در زمان اعتصاب غذای مرتضی مرادپور نیز دستگیر شده بود که با قرار وثیقه و تودیع آن، موقتاً آزاد شده بود.

اکبر مهاجر هم از چهره‌های فعال شهر تبریز است که پیش از این هم چندین بار بازداشت شده و حبس کشیده است.

با توجه به سابقه استفاده از پرچم و پلاکارد برای طرح مطالبات مدنی و سیاسی در ورزشگاه‌ها به‌خصوص در شهر تبریز، این احتمال وجود دارد که بازداشت‌شدگان به همین دلیل دستگیر شده باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)