روژی کورد: پس از انجام حملات هوایی امریکا به پایگاه شعیرات سوریه در بامداد امروز، کشورهای بریتانیا، عربستان، اسرائیل و ترکیه از امریکا حمایت کردند، اما روسیه امریکا را به تعرض به کشوری مستقل متهم نموده است.

جمهوری اسلامی ایران نیز این حمله را محکوم کرده‌ است.

۵۹ موشک تاماهاوک به پایگاه نظامی شعیرات جایی که حملات شیمیایی به استان ادلب صورت گرفته بود، شلیک شد.

موشک های تاماهاک، نوعی موشک کروز دور برد است که با سرعت بیش از صوت حرکت می کند. این موشک قابلیت پرتاب در همه شرایط آب و هوایی را دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا اعلام کرد، سالها تلاش برای تغییر رفتار بشار اسد شکست خورده است.
واکنشهای موافقین حملات:

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در بیانیه مشترکی که روز جمعه ۷ آوریل / ۱۸ فروردین منتشر کردند، نوشتند: «اسد مسئول کامل این تحولات است. ادامه استفاده از سلاح‌های شیمیایی و جنایات فراوان دیگر نمی‌تواند بدون مجازات بماند.»

این بیانیه افزوده است که دو کشور «تلاش‌های خود را در چارچوب سازمان ملل با هم‌پیمانان خود خواهند کرد تا استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط سوریه با اعمال تحریم مجازات

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه صبح روز جمعه درباره حمله آمریکا به سوریه با یکدیگر تلفنی صحبت کردند. در این گفت‌وگو هردو طرف تاکید کردند که “اسد به تنهایی” مسئولیت تمام آنچه را که در سوریه اتفاق می‌افتد بر عهده دارد.

در این گفت‌وگو همچنین بر استفاده مکرر رژیم اسد از سلاح شیمیایی تصریح شده و اینکه این رژیم علیه مردم خودش مرتکب جنایت شده و باید مشمول تحریم شود.

نومان کورتولموس، معاون نخست‌وزیر ترکیه ضمن استقبال از حمله هوایی آمریکا به سوریه این اقدام را یک پیشرفت “مهم و پرمعنا” دانسته و خواهان ادامه آن شده تا به گفته او بشار اسد “دیگر نتواند به مردمش صدمه وارد کند”.

او همچنین گفته: «ما این اقدام را مثبت ارزیابی می‌کنیم اما معتقدیم که باید تکمیل شود.» معاون نخست‌وزیر ترکیه همچنین خواهان مجازات رژیم اسد از سوی جامعه بین‌المللی شده است.

عربستان سعودی نیز تصمیم ترامپ برای حمله به سوریه را “تصمیمی شجاعانه” خوانده است. وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ای گفته: «حمله موشکی آمریکا پاسخی صحیح به جنایت‌های این رژیم [سوریه] علیه مردم خودش مقابل چشمان جامعه بین‌المللی و برای توقف این جنایت‌هاست.»

واکنش ایران و روسیه:

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی سوریه را شدیدا محکوم کرد. بهرام قاسمی از ایران به عنوان “بزرگترین قربانی سلاح‌های شیمیایی در تاریخ معاصر” نام برده و گفته هرگونه استفاده از این سلاح‌ها را محکوم می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه در عین حال ادامه داده: «ما ضمن محکومیت شدید هرگونه اقدام نظامی یکجانبه و حملات موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه توسط ناوهای آمریکایی، معتقدیم که اینگونه اقدامات به بهانه حمله شیمیایی مشکوک در خان شیخون در ادلب که زمان بندی، عاملین و منتفعینِ از آن کاملا در پرده‌ای از ابهام قرار دارد به تقویت تروریست‌های رو به زوال و پیچیدگی اوضاع در سوریه و منطقه خواهد افزود.»

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نیز اقدام آمریکا در حمله به سوریه را “تعرض علیه یک کشور مستقل” و “نقض قوانین بین‌المللی” دانسته است.

دمیتری پِسکوف، سخنگوی پوتین گفته ولادیمیر پوتین معتقد است که امریکا با “بهانه‌های واهی” دست به این حمله زده است.

دولت روسیه پیشتر گفته بود که عامل حمله شیمیایی به شهر خان‌شیخون شورشیان سوریه هستند و نه دولت اسد. پسکوف نیز دوباره تاکید کرده که آمریکا توجهی به کاربرد سلاح‌های شیمیایی از سوی شورشیان سوریه ندارد.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس روسیه نیز گفته حمله آمریکا احتمالا نقطه پایان همکاری روسیه با آمریکا در سوریه خواهد بود.

کنستانتین کوساشف در صفحه فیس‌بوکش نوشته که ائتلاف ضد تروریسم آمریکا و روسیه “پیش از تولد به پایان رسید”. این نماینده دومای روسیه همچنین نوشته در حالی که موشک‌های روسیه مواضع تروریست‌ها را هدف قرار می‌دهند، موشک‌های آمریکایی نیروهای سوریه را که علیه تروریست‌ها می‌جنگند بمباران می‌کنند.

واکنش چین:

دولت چین نیز نسبت به “بدتر شدن اوضاع” در سوریه هشدار داده و به کار بردن سلاح شیمیایی از سوی هریک از طرفین را محکوم کرده است. وزارت خارجه چین همچنین در بیانیه خود تصریح کرده که وقایع اخیر نشان می‌دهد که پیدا کردن یک راه‌حل سیاسی برای سوریه کاملا ضروری است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com